V letošním roce se na světě spotřebuje více kávy, než se jí vyrobí!

V roce 2016 by měla celosvětová poptávka po kávě převýšit její aktuální výrobu. Tímto odhadem byla v prvním březnovém týdnu zahájena 4. konference ICO (International Coffee Organization), během níž byl zveřejněn odhad trendů v produkci, spotřebě a cenách na následující rok.

ICO zveřejnila také data za uplynulý rok, ze kterých vyplývá, že v roce 2015 bylo ve světě spotřebováno o 102 000 tun kávy více, než tomu bylo v roce předcházejícím, což potvrzuje celosvětový stoupající trend ve spotřebě kávy.

Na stále posilující poptávku po kávě reagují i její výrobci. Poslední aktuální data definují meziroční nárůst celosvětové produkce o 1,4 %. Ovšem ani rostoucí výroba v letošním roce nepokryje odhadovanou poptávku. K pokrytí deficitu tak vyvážející země uvolní své zásoby, které nashromáždily v uplynulém období. „V loňském roce nastal podobný problém jako letos. Díky extrémnímu suchu, které zasáhlo největšího pěstitele kávy na světě – Brazílii, musela být část světové poptávky pokryta ze zásob dalších zemí, nejčastěji z Vietnamu, Kolumbie a Indonésie,“ vysvětluje Luboš Martínek, ředitel CrossCafe Original a dodává: „Nicméně i tak se čeští spotřebitelé nedostatku kávy nějak dramaticky obávat nemusí. Evropa totiž obecně patří mezi významné odběratele kávy, a je tak velmi důležitým trhem pro její exportéry.“

Jedním z hlavních faktorů letošní nedostatečné produkce je opět rozmar počasí, neboť Etiopskou produkci poznamenaly nepravidelné deště. Globální spotřeba kávy byla za uplynulý rok dle ICO 152,1 milionů pytlů (9 120 000 tun). V roce 2014 se spotřebovalo pouze 9 018 000 tun. Cena kávy se v poslední době stabilizovala, ale zůstává na velmi nízké úrovni. Pokles ceny na trhu s kávou v průběhu posledních 18 měsíců, byl přičítán pokračujícímu propadu brazilského realu vůči americkému dolaru.

 

Zdroj: CrossCafe

Praha, 6. dubna 2016