Bezpečné placení bezkontaktními platebními kartami

Platební karty jsou mezi Čechy stále oblíbenější. Od roku 2006 až do loňského prosince vzrostl počet bezhotovostních transakcí realizovaných prostřednictvím karet u obchodníků téměř 4krát.

Největší podíl bezhotovostních plateb tvoří bezkontaktní platby. Používání bezkontaktních karet je pohodlné a při dodržování základních pravidel bezpečné. Na prvním místě je však vždy ostražitost držitele platební karty.

V posledních 10 letech roste oblíbenost platby kartou na úkor hotovosti. U plateb kartou došlo k růstu jak v jejich počtu (za 10 let o téměř 4krát), tak v objemu (2,3 krát). Největší podíl bezhotovostních plateb, asi 67 %, tvoří bezkontaktní platby. Kartou jsou Češi přitom ochotni platit stále menší částky – v průměru se jedna platba kartou v roce 2015 pohybovala kolem 770 korun, asi o 330 korun méně než v roce 2006.

To je dáno rostoucím pokrytím tzv. bezkontaktních terminálů, které umožňují realizovat platby do 500 Kč bez zadání ověřovacího PIN kódu či podpisu. Vedle toho sledujeme, že počet reklamací plateb bezkontaktními platebními kartami se nezvyšuje.

Bez zadání PIN kódu lze bezkontaktními kartami platit částky do výše 500 Kč. V případě překročení této částky bude platící vyzván k zadání PIN kódu. K zadání kódu může být rovněž vyzván v případě opakovaných plateb do 500 Kč. Maximální počet opakovaných plateb se liší jak u jednotlivých bank, tak i u provozovatelů platebních terminálů.

Pro větší bezpečnost doporučujeme, aby si klient vždy u své banky zjistil, jaké jsou podmínky pro platby bezkontaktní platební kartou, a rovněž jaký denní/týdenní limit pro bezkontaktní platby umožňuje jeho karta. Každá banka nabízí nastavení limitů pro transakce platební kartou, doporučujeme tedy pečlivě zvážit jejich nastavení dle potřeby každého klienta,“ říká Tomáš Hládek, poradce pro platební styk a digitalizaci ČBA. V případě neočekávaných výdajů lze jednoduše limity jednorázově navýšit přes internetové bankovnictví. Většina bank nabízí také možnost nastavit zasílání informačních SMS o transakcích platební kartou. Klienti si také mohou zřídit pojištění proti ztrátě a krádeži platební karty.

Platební kartu doporučujeme nespouštět z očí, nedávat ji z ruky, a to ani při placení v restauracích, PIN kód nikomu nesdělovat ani si ho nikam písemně nepsat. Obecně lze konstatovat, že počet případů, kdy došlo ke zneužití bezkontaktní platební karty je obdobný jako u kontaktních karet. Pokud dojde k odcizení platební karty (bez zavinění klienta) a klient tuto skutečnost neprodleně oznámí své bance, jsou mu odcizené prostředky navráceny na jeho účet. Konkrétní podmínky se řídí pravidly té které banky.

Placení bezkontaktní kartou je pohodlné a rychlé, ale i tento typ karet musí jejich majitel a uživatel chránit. Často je mnozí používáme k nákupům v řádek desítek či stovek korun, což trochu svádí k nepozornosti. Ale musíme mít stále na mysli, že tou samou kartou lze platit při zadání PINu částky do výše našeho limitu,“ uzavírá Tomáš Hládek.

 

Zdroj: Česká bankovní asociace

Praha, 14. září 2016