Pro Polsko, které v Evropské unii patří mezi pět největších agrárních producentů, je výroba potravin a jejich vývoz klíčovým sektorem, o který se značnou měrou opírá jeho hospodářský růst.
Celková hodnota zemědělsko-potravinářského vývozu v Polsku loni meziročně stoupla o 5,8 % na 31,4 mld. eur, z toho připadalo na členské země Evropské unie 25,6 mld. eur, tedy přes 81 %.
Klíčovou položku v polském potravinářském exportu zaujímají maso a výrobky z něho, následují živá zvířata. Dovoz přitom stoupl o 5,2 % na 21,1 mld. eur, takže bilance zemědělsko-potravinářského obchodu vykazuje – na rozdíl od Česka – solidní přebytek.
Potraviny a živá zvířata v roce 2010 tvořily 9,2 % celkové hodnoty polského exportu, v roce 2018 to bylo 10,8 %, jak vyplývá z poslední ročenky, kterou v prosinci 2019 zveřejnil statistický úřad ve Varšavě.
Nejvíce polských potravin dováží Německo
Polsko v roce 2019 vyvezlo 1,4 mil. tun hovězího masa ve srovnání s 1,5 mil. tun předloni. Avšak hodnota tohoto exportu meziročně klesla o 6 % na 3,8 mld. eur. Vývoz drůbežího masa, včetně vnitřností, stoupl o 10 % na 1,5 mil. tun, přičemž hodnota se zvýšila o 9 % na 2,6 mld. eur.
Největším odběratelem polských potravin zůstává Německo. Vývoz tam loni podle polských statistik meziročně vzrostl o 5 % na 7,6 mld. eur. Následují Velká Británie (2,8 mld.), Nizozemsko (2 mld.), Itálie a Francie (po 1,7 mld.) a šestá příčka patří Česku (1,5 mld. eur).
Zvyšuje se vývoz polských potravin prostřednictvím nadnárodních maloobchodních řetězců, které u severních sousedů podnikají. Loni poprvé přesáhl 10 mld. zlotých, což v přepočtu odpovídá 2,3 mld. eur, informuje Polská organizace obchodu a distribuce (POHiD).
„Výroba potravin má pro Polsko velký význam a exportní potenciál tohoto sektoru je značný,“ vyjádřil se na serveru wiadomoscihandlowe.pl Kacper Nosarzewski, partner 4CF Future Foods. Vývoz potravin může letos stoupnout až o 7 %, tedy o více než 2 mld eur. Pro takovou optimistickou prognózu hovoří podle Nosarzewského vysoká poptávka na zahraničních trzích, vysoce konkurenceschopné ceny i kvalita polských produktů.
Expanze po vstupu země do EU v roce 2004
Polskému zemědělství a potravinářskému průmyslu velice prospěl vstup země do Evropské unie v květnu 2004 a s ním související volný přístup na trhy členských států. Díky tomu pozice Polska na evropském trhu s agrárními a potravinářskými produkty posílila.
Potvrzují to i poslední údaje Eurostatu, jež jsou za rok 2018. Polsko je v rámci EU čtvrtým největším producentem vepřového masa, když ho v roce 2018 vyrobilo 2082 tis. tun (v hmotnosti jatečných těl), což je 9 % celkového ukazatele EU. V produkci masa drůbežího je dokonce na prvním místě se 17% podílem na celkové výrobě EU v objemu 15 145 tis. tun.
Polsko zaujímá důležité postavení také v rostlinné výrobě. Je třetím největším pěstitelem brambor, jichž v roce 2018 sklidilo 7,4 mil. tun (14 % celkové produkce EU). Před ním jsou jenom Francie (7,8 mil. tun) a Německo (8,9 mil. tun).
Po ztrátě ruského trhu stoupl podíl EU
Už šestý rok platí ruské embargo na dovoz četných potravin ze USA, Evropské unie, Japonska a několika dalších vyspělých zemí. Moskva tento dovoz zakázala v srpnu 2014 jako odvetný krok za předchozí hospodářské sankce Západu uvalené za ruskou anexi Krymského poloostrova.
Zemědělsko-potravinářský vývoz do Ruska v období 2004 – 2013 stoupl více než třikrát na 1 258 mil. eur. Na ruský trh v roce 2013 směřovalo 6,2 % veškerého polského vývozu potravin, uvádí server agronomist.pl. V roce 2018 byl vývoz do Ruska ve srovnání s rokem 2013 přibližně o 60 % nižší. Činil 506,5 mil. eur.
I když ruské embargo zásadně neovlivnilo celkové výsledky polského zemědělsko-potravinářského exportu, některé obory utrpěly značné ztráty. Týká se to především vývozců vepřového masa, čerstvého ovoce a zeleniny, nebo sýrů.
Omezení na ruské straně vedlo ke změnám v geografické skladbě polského vývozu potravin. Podíl členských států EU v letech 2013 – 2018 stoupl ze 78,4 na 82,3 %.
Potraviny tvoří desetinu českého dovozu z Polska
Do Česka byly loni dovezeny potraviny a živá zvířata v hodnotě 187,2 mld. korun, což představuje 4,6 % hodnoty celkového dovozu (4 062 mld. korun). Nejvíce jich pochází z Německa (45,8 mld.), následuje Polsko (31 mld. korun). Potravinářské položky představují zhruba desetinu českého dovozu z Polska. Třetím největším zdrojem potravinového dovozu je Slovensko (loni 11,5 mld. korun).
[…] Více zde. […]