Malý pohled do světa balení pečiva

I když obecně pečivo spotřebitel vnímá jako spíše nebalený produkt, stačí se jenom rozhlédnout trochu pozorněji a je možné zjistit, že tomu tak zdaleka není.

I nebalené rohlíky je potřeba do obchodu nějakým způsobem dopravit, a to opět bez obalu, alespoň v podobě plastové přepravky, nelze. Vzhledem k velkým objemům pečiva je však na místě zmínit i specializované technologie, kterými výrobci a dodavatelé při balení musí používat.

Nejenom při výrobě, ale i při vlastním balení je potřeba dodržovat řadu legislativních a hygienických povinných i nepovinných opatření, především ve smyslu přímého kontaktu s potravinou. Všechny materiály a zařízení, které se v pekárnách z hlediska food contact používají, musí být hygienické, netoxické, ale i snadno čistitelné a dobře udržovatelné. Při balení lze použít jen zdravotně nezávadné obaly a při manipulaci s nimi musí být dodrženy veškeré hygienické podmínky, včetně dodržení předepsaných technologických postupů při balení.

Balení doma „bez igelitu“

Pro balení pečiva spotřebitelem se využívají nejčastěji sáčky, ať již papírové, plastové či kombinované. U trvanlivého pečiva výrobci využívají vlastností tzv. aktivních obalů, tedy obalů, které jsou vyrobeny z fólií s absorbéry, které udržují optimalizaci vnitřního prostředí. Díky nim, společně ve spojení s příslušným způsobem balení (např. v modifikované atmosféře), lze produkty v nezměněné kvalitě uchovávat po dobu týdnů či dokonce i měsíců.

V současnosti se především v rámci boje proti plastům, vyskytují především v domácnostech i různé alternativní způsoby balení. Jednou z novinek jsou textilní obaly, které nabízí rodinná firma Wrap Up. Materiálově jsou sáčky vyrobeny z dvouvrstvého substrátu. V podstatě se jedná o kombinaci tradičního bavlněného sáčku se zavíráním na šňůrky, což je praktický, skladný a lehce udržovatelný textilní obal, a inovativního doplnění vnitřní textilie ošetřené PUR nánosováním, která cíleně funguje jako membrána.

Dvouvrstvým obalem částečně prochází vzduch, takže se pečivo „nepotí a neplesniví“, ale vlhkost prochází přes vnitřní textilii jen pozvolna, díky tomu pečivo nevysychá a netvrdne tak rychle jako v běžné utěrce. Atestovaná textilie s polyuretanovým zátěrem vykazuje protiplísňovou odolnost, neumožňuje průnik ani množení mikroorganismů na svém povrchu. Obal ukazuje lepší využití u klasicky vyráběného pečiva než u pečiva ze zmrazených polotovarů.

U pečiva ze zmrazeného polotovaru totiž lze prodloužit jeho „poživatelnost“ jen omezeně, většinou jen o den, protože nemá potřebnou vnitřní strukturu, ani vláčnost a rychle tvrdne. V případě opakovaného použití je velmi snadná i údržba obalu. Vnitřní látka se skoro nešpiní, drobky stačí vytřepat, lehké znečištění od mouky utřít vlhkým hadříkem. V případě potřeby je možné obal vyprat na max. 30 °C v pračce, ale stačí i přemáchnout v ruce.

Ostatně podle reakcí na internetu je vidět, že si spotřebitelé pro domácí balení pečiva textilní alternativy vybírají stále častěji. Vedle bariérových obalů Wrap Up je možné si na řadě e-shopů zakoupit i klasické monomateriálové sáčky z bavlny či lnu. Výrobci jsou často menší tuzemské firmy.

Balení pečiva za pomoci nejmodernějších technologií

Balicí stroje a kompletní balicí linky včetně etiketování dodává společnost Technology od roku 1992. V portfoliu firmy lze najít i obaly a technologie určené přímo na pekárenské produkty. Pro balení jednotlivých kousků i skupin pečiva samostatně nebo na podložní misce společnost nabízí nejmodernější koncepty horizontálních strojů.

Výkonné technologie umožňují balení do ploché fólie, kde je sáček tvořen jedním podélným a dvěma příčnými bočními svary (typ Flow pack). Další možností pro pečivo může být balení do stretch folií. Řada výrobců oceňuje termoformovací stroje konstruované pro pečivo určené k dopékání, kvásek, plněné těstoviny apod. Balení tvoří spodní měkká, polotvrdá nebo tvrdá fólie, která je formována do tvaru misky, ke které je po naplnění produkty přivařena vrchní fólie případně papír se svařitelnou vrstvou.

Při balení pečiva není důležitým faktorem jen rychlost stroje či typ obalů, ale i způsob uzavírání obalů po jejich naplnění. Osvědčeným způsobem je svařování či klipování. Spotřebitelé si zvláště oblíbili tento na druhém místě jmenovaný způsob, kdy dochází k uzavírání sáčků klipem nebo twistem (lacetkou). Tento způsob balení se často používá pro balení krájeného chleba nebo pečiva, neboť umožňuje opakované uzavření sáčku.

Podobná, ale i odlišná řešení nabízejí i další firmy. Na krájený chléb má společnost Petruzalek ve své nabídce jak horizontální (řada VS), tak i vertikální (řada GBK) balící technologie. Například u výrobní řady GBK zejména pro balení vzpřímených plátků do sáčků se osvědčila konstrukce s vakuovým beranidlem, která byla speciálně vyvinutá společností Hartmann a patentovaná doma i v zahraničí.

Dobře koncipovaná technologie této modelové řady garantuje optimální balení jak do plastových, tak papírových sáčků. Jednotlivé balíčky jsou uzavírány pomocí osvědčeného klipovacího zařízení, které demonstruje vysokou úroveň spolehlivosti a dlouhou životnost. Stroj může být konstruován v levorukém nebo pravorukém provedení.

V nabídce si klient může vybrat i balící stroje pro skupinové balení pečiva. Mezi ně patří především vysoce výkonný Autoload Al50, který seskupuje pečivo (především housky) před samotným zabalením. Automatické seskupovací zařízení lze kombinovat buď s balicím strojem GBK 220 nebo 420. Přístroj umožňuje různá nastavení pro tvarování obalů pro housky na hamburger a párek v rohlíku. Až 3000 porcí za hodinu je vloženo do hotových sáčků (PP, PE, papír), krájené a vakuově balené. V závislosti na oblasti použití seskupovací jednotka je vybavena buď vícehlavou kruhovou řezačkou nebo páskovým řezacím systémem.

Pro současnou dobu je typická poptávka po jednoporcových obalech na produkty, ale i balení drobného pekárenského zboží. Na tuto problematiku se soustřeďuje Appec Group Vertikální balící stroj BSV 32 vybavený elektronicky řízenými servomotory a předními značkovými komponenty světově známých výrobců doplněný českým kvalitním materiálem jsou základem spolehlivosti a dlouhé životnosti stroje.

 

Pokračování článku a mnoho dalšího naleznete v Retail News 06.2019…

 

Jeden komentář: “Malý pohled do světa balení pečiva”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.