Prodejny s obuví, které nejsou součástí velkých obchodních center, mají být znovu otevřeny, a to již do 27. dubna 2020. Vychází to z nového plánu vlády, který platí pro prodejny menší než 200 metrů čtverečních.
Zástupci obuvnického průmyslu uvolnění vítají a prohlašují, že jsou schopni zajistit patřičná hygienická opatření, která zabraňují šíření koronaviru. Prozatím se musí výrobci a prodejci obuvi spoléhat na obchod přes internet, a to dokonce i ti, kteří se tomuto prodejnímu kanálu cíleně vyhýbali. Přiznávají zároveň, že internetový prodej dokáže pokrýt jen část původních tržeb. Pomůže až plošné otevření obchodů včetně velkých nákupních center.
Prodejci nahrazují zavřené obchody prodejem přes internet
„Jsme vděční za každé opatření vlády, které nám uvolní ruce. Nezastírám, že nejvíc by nám pomohlo otevření prodejen s obuví ve velkých obchodních centrech. Na druhou stranu jsme rádi i za zpřístupnění menších obchodů do 200 metrů čtverečních, protože některé naše prodejny patří do této kategorie,“ říká Dominik Šprunk, majitel společnosti Santé zdravotní obuv. Aktuální situace jeho firmu přiměla přesunout část prodejů na internet, ačkoli obchodní model byl až donedávna založený především na prodeji přes kamenné obchody.
„Vzhledem k zaměření našeho sortimentu můžeme omezeně prodávat naši obuv v lékárnách a zdravotnických potřebách, které jsou pro naše zákazníky normálně otevřené. U zdravotní obuvi je žádoucí, aby si spotřebitel vyzkoušel boty na prodejně. Proto jsme dosud nebyli myšlence prodeje přes internet nakloněni. Kvůli výpadku tržeb způsobeného zavřením prodejen jsme se ale rozhodli spustit výprodejový e-shop se sortimentem naší obuvi včetně vzorků a okrajových velikostí. Všech třináct Ateliérů zdravého obouvání, které máme v městech po celé České a Slovenské republice, zůstane i nadále naším hlavním maloobchodním prodejním kanálem, jakmile dojde k uvolnění vládních opatření,“ říká Dominik Šprunk, majitel společnosti Santé zdravotní obuv.
Prodejci umí zajistit zdravotně nezávadné obchody
Po otevření prodejen volá také prezident České obuvnické a kožedělné asociace Miloslav Bísek. „Přestože se snažíme zajistit tok zboží k zákazníkům přes e-shopy, nejvíce by nám ulehčilo situaci otevření obchodů s obuví. V malých i velkých prodejnách jsme schopni bez problémů zajistit všechna vládní nařízení, včetně dodržení doporučeného odstupu a pravidelných desinfekcí prostoru obchodu tak, aby nedošlo k šíření nákazy. Hygienická opatření, která jsou v platnosti ještě z doby před koronavirem, neumožňují zkoušet boty na holá chodidla, takže obavy z toho, že by se tímto způsobem mohla šířit nákaza, jsou zcestné. Významnou pomocí by pro nás bylo i odpuštění plateb DPH, díky kterému by pro nás bylo snazší zaplatit naše zaměstnance a materiál.“
Zcela nová hygienická opatření pro obchody
Stanovisko k hygieně prodeje má závěrem také auditorka společnosti Bureau Veritas Hana Brožková: „Při zkoušení zdravotní či dětské obuvi je nutné nastavit podmínky komunikace mezi zákazníkem a prodavačem. Je například nutné používání jednorázových rukavic, desinfekce rukou, nošení roušek jak u personálu, tak u zákazníků. V některých specializovaných prodejnách by stálo za zvážení nainstalování čističek vzduchu, které by garantovaly především lidem z rizikových skupin bezpečí při nákupu. Rozvolnění nouzového stavu přinese do obchodů nová hygienická opatření, která se dosud nepoužívala.“
Zdroj: Botticelli, spol.s.r.o.
Praha, 18. dubna 2020