Větší částku v hotovosti nosí v peněžence 8 % Čechů

Navzdory růstu oblíbenosti plateb kartami má každý druhý Čech doma odloženo 5 až 10 tisíc korun. Ve 35 % mají peníze uloženy doma v trezoru, 8 % respondentů je má rádo pod kontrolou v peněžence.

Dalšími místy pro úschovu peněz jsou např. toaletní potřeby nebo dokonce septik. Informace vyplynuly z průzkumu agentury SC&C pro Českou bankovní asociaci.

Podle průzkumu má 54 % Čechů doma uschovanou nějakou hotovost. Každý druhý má takto odloženo mezi 5 a 10 tisíci korunami, v celkovém průměru tato částka přesahuje 8 tisíc korun. Víc než 10 tisíc korun má doma v hotovosti 17 % respondentů, převážně seniorů. „Senioři jsou v oblasti financí zcela zákonitě tou nejkonzervativnější skupinou obyvatel. Často nemají sjednán ani bankovní účet,“ vysvětluje Tomáš Hládek, poradce pro platební styk a digitalizaci ČBA.

Velkou částku v hotovosti doma nemívají lidé ve věku 45-59 let (ve 49 % případů), z velkých měst nad 100 tisíc obyvatel (47 %) a Pražané (46 %). „Ve větších městech jsou už lidé zvyklí více platit kartami, proto u sebe mají jen drobnější částky, někteří jen několik desítek či stovek korun“, upřesňuje Tomáš Hládek a doplňuje: „Z hlediska bezpečnosti je tento přístup lepší. Když zloděj ukradne platební kartu, její majitel ji jednoduše a rychle ve své bance zablokuje. Když ale zloděj ukradne peněženku s hotovostí, bude okradený rád, když se mu vrátí alespoň jeho doklady, peníze už s největší pravděpodobností nikdy neuvidí.“

Kam ukrýt své peníze? Do trezoru!

Ve vymýšlení úkrytů pro své peníze jsou Češi spíše konzervativní. „Největšímu podílu respondentů, zhruba jedné třetině (35 %), připadá jako nejlepší a nejbezpečnější uschovat peníze v trezoru. Překvapením je druhé místo, kterým je pro 8 % dotázaných úplně obyčejná peněženka, a to z prostého důvodu – chtějí mít své peníze neustále pod kontrolou,“ uvádí ředitelka výzkumné agentury SC&C Jana Hamanová.

Dalšími možnými místy je nábytek, ať již přímo skříň, nebo její šuplík, knihovna či konkrétní kniha. Ve výčtu se objevilo i ložní prádlo, matrace nebo polštář. V kuchyni bychom peníze schovávali nejraději do hrnečků či pod talíř. „Ač si Češi s úkryty hotovosti moc hlavu nelámou, najdou se ale i tací, kteří si vyrobí falešnou roli toaletního papíru nebo si udělají skrýš přímo v septiku,“ uzavírá Tomáš Hládek.

 

Zdroj: Česká bankovní asociace

Praha, 13. září 2016