Svaz obchodu: oceňujeme, že ministerstvo životního prostředí začalo prosazovat vymáhání férových podmínek pro evropské e-shopy

Mnoho mimoevropských e-shopů záměrně ignoruje dlouhou řadu povinností, které musí plnit evropští obchodníci. Podle našich odhadů jsou ceny na čínských e-shopech zhruba o třetinu nižší jen díky tomu, že jim dlouhodobě prochází ignorování přísných evropských pravidel. Oceňujeme proto snahu českého ministerstva životního prostředí tlačit na nápravu a do řešení zapojit Evropskou komisi i členské státy.

„Není úplně zvykem, že by Česko bylo při jednáních v Bruselu tahounem a přicházelo s vlastními návrhy u důležitých témat. O to více oceňujeme dnešní důrazné varování ministra životního prostředí Petra Hladíka na Radě ministrů životního prostředí kvůli neférové konkurenční výhodě zejména čínských e-shopů, které dlouhodobě ignorují povinnosti platit recyklační a odpadové poplatky za zboží, které do Evropy dovážejí,“ říká Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR.

To, že e-shopy ze třetích zemí ignorují povinnosti platit poplatky odpadovým a recyklačním společnostem, vede k podfinancování odpadového hospodářství a zároveň dochází k nepřijatelné výhodě dovozců ze zemí mimo EU, kteří ignorují zákonem uložené povinnosti. Neplnění povinností v oblasti odpadového hospodářství zahraničními subjekty vede k tomu, že náklady na sběr, třídění a recyklaci jejich produktů nakonec padají na bedra evropských výrobců, obcí a států, a tedy samotných spotřebitelů. „Podle dostupných odhadů jen v Česku přicházíme kvůli neplacení zákonných poplatků e-shopy a tržišti ze třetích zemí o více než miliardu korun ročně na nevybraných poplatcích za odpady a recyklaci a 6,7 miliardy korun na nevybraných clech kvůli záměrně podhodnocené ceně balíčků z těchto zemí,“ vypočítává Tomáš Prouza ztráty, které nakonec zaplatí český občan.

Ministerstvo životního prostředí na dnešním jednání Rady EU pro životní prostředí předložilo ostatním členským státům několik námětů k řešení. „Z pohledu obchodů považujeme za klíčové, aby celní úřady nepouštěly do oběhu žádný balíček, pokud jeho odesilatel není registrován jako plátce poplatků za odpady, a aby státy důsledně kontrolovaly, že všechny e-shopy plní své povinnosti, ať už jsou registrovány v Praze nebo v nějaké čínské provincii. A potřebujeme co nejrychleji opravit chybu v Digital Services Act, podle které nejsou tržiště ze zemí jako je Čína odpovědná za plnění povinností těch, kteří přes ně prodávají. Díky tomuto nepochopitelnému pravidlu se mohou weby jako Temu vyhýbat povinnostem, které musí plnit každý evropský e-shop. Nechceme po Evropské komisi žádné speciální zacházení. Ale trváme na tom, že musí zajistit rovné podmínky podnikání pro evropské firmy a postupovat mnohem důrazněji proti nefér praktikám e-shopů ze třetích zemí, které vydělávají na obcházení evropských pravidel,“ shrnuje Tomáš Prouza.

 

Zdroj: Svaz obchodu a cestovního ruchu České republiky

Praha, 19. prosince 2024