Popularita fairtradových produktů v Kauflandu roste

Obliba fairtradového zboží neustále stoupá. Společnost Kaufland za loňský rok prodala cukrovinky z 294 tun kakaových bobů, což představuje meziroční nárůst o 89 procent. „Fairtradový sortiment se v našich prodejnách pořád rozrůstá. Těší nás obliba těchto produktů u našich  zákazníků,“ uvedla Renata Maierl, tisková mluvčí Kauflandu, který je v Česku jedním z největších odběratelů certifikovaných surovin spravedlivého obchodu. Krom kakaa jde zejména o kávu a bavlnu, v červenci začal nově nabízet fairtradové růže.

Udržitelnost a sociální zodpovědnost jsou vedle kvalitních služeb jednou z priorit společnosti Kaufland. Proto dlouhodobě spolupracuje s neziskovou organizací Fairtrade, jejíž certifikáty garantují morální přístup v oblasti práce, lidských práv i životního prostředí.

Jde například o zajištění spravedlivé ceny, důstojných pracovních a sociálních podmínek, dlouhodobých obchodních vztahů, zákaz dětské práce či ochranu přírody.

Kaufland z fairtradových surovin nejvíce využívá kakao. Vyrábí z něj například různé druhy čokolád, sušenek, čokoládové pomazánky i zmrzliny pro privátní značky K-Classic či K-Bio. Velmi populární jsou také produkty ze zelené kávy, kterých se loni prodalo 21 tun, nebo výrobky fairtradového třtinového cukru a kokosu, jichž zákazníci v součtu nakoupili 11 tun.

Přední český obchodní řetězec dále nabízí zboží z fairtradové bavlny, například v kolekci dětského oblečení Kuniboo, které je vyrobeno jen z ekologických a hypoalergenních bio materiálů a nese certifikáty GOTS i ocenění Nejlepší novinka Volby spotřebitelů 2019. I pracovní oblečení pro zaměstnance nechává Kaufland vyrábět z  certifikované bavlny.

Fairtradové růže, které Kaufland do prodeje uvedl v červenci, pocházejí z plantáží v Keni a jsou  k dispozici celoročně. Navzdory letecké přepravě zanechávají sedmkrát nižší uhlíkovou stopu než ty vypěstované v Evropě. Důvodem je optimální klima východoafrického pobřeží umožňující celoroční sklizeň bez použití vyhřívaných skleníků, které jsou potřebné pro pěstování evropských květin.

„Pěstitelé květin ve východní Africe, zejména v Keni a Etiopii, patří mezi ty, kdo jsou nyní nejvíce ohroženi narušením mezinárodního obchodu v důsledku pandemie covid-19. I proto velmi vítáme, že se květiny trvale dostávají do nabídky českého obchodního řetězce,“ říká Hana Malíková, ředitelka neziskové organizace Fairtrade Česko a Slovensko.

 

Zdroj: Relative PR & Consultancy, s.r.o.

Praha, 11. srpna 2020