Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR) vítá pokračování podpory potravinových bank, kterou dnes v Brně představil ministr životního prostředí Petr Hladík. Ohlášená výzva na rozvoj potravinových bank navazuje na dlouholeté úsilí a spolupráci mezi potravinovými bankami, státem a obchodními řetězci.
„Díky úzké spolupráci státu a soukromého sektoru se podařilo vybudovat funkční síť potravinových bank, která efektivně pomáhá potřebným a zároveň přispívá k omezení plýtvání potravinami. Podpora modernizace infrastruktury potravinových bank ze strany státu je klíčová pro další rozvoj tohoto systému, a jsme rádi, že se znovu našly ve státním rozpočtu prostředky na další rozvoj skladovacích a distribučních kapacit. Na podpoře potravinových bank se vedle státu budou nadále podílet i obchody a jsem moc rád, že právě Česká republika je pro celou Evropu příkladem, jak výrazně snižovat plýtvání potravinami a podporovat potřebné,“ uvedl Tomáš Prouza, prezident SOCR ČR.
Obchodní řetězce, sdružené v SOCR ČR, se na rozvoji potravinových bank podílejí nejen finančními příspěvky nebo darováním vozidel pro přepravu darovaných potravin, ale také pravidelnými dodávkami potravin do skladů potravinových bank po celé republice. V roce 2024 takto darovaly více než 9 000 tun potravin, které by jinak skončily jako odpad. „Poděkování patří všem, kteří v Albertu, Bille, Kauflandu, Lidlu, Makru, Penny a Tescu s potravinovými bankami intenzivně spolupracují a starají se o to, aby si co nejvíc potravin našlo cestu k těm, kteří je potřebují,“ dodává Tomáš Prouza.
Podpora obchodů pro potravinové banky stojí na čtyřech základních pilířích:
- každodenní darování neprodaných potravin
- finanční a věcná podpora potravinových bank
- jarní a podzimní Sbírka potravin, která se za posledních 11 let stala největší materiální charitativní akcí v Česku
- ad-hoc darování potravin v případě živelných katastrof a krizových situací
„Pokračování podpory potravinových bank je jasným důkazem, že spolupráce státu a obchodníků s charitativními organizacemi může přinášet výsledky s pozitivním dopadem na celou společnost. Obchodníci v Česku nejenže přispívají významnými objemy darovaných potravin, ale také svým aktivním přístupem ukazují, jak lze propojit podnikání se zodpovědným přístupem k životnímu prostředí a pomoci potřebným. Česko je díky dobře fungující spolupráci příkladem pro pomoc potřebným a omezování potravinového odpadu i pro další země. Je proto nejvyšší čas model, který tak dobře funguje u potravin, rozšířit i na další oblasti darování potřebným, například u darování drogerie nebo textilu,“ uzavírá Tomáš Prouza, prezident SOCR ČR.
Zdroj: Svaz obchodu a cestovního ruchu České republiky
Praha, 25. ledna 2025