Technologická agentura ČR (TA ČR) se otevírá možnosti podpořit excelentní projekty v rámci nástroje Evropské komise „SME Instrument“ a poskytnout tak finance českým malým a středním podnikům (MSP) při jejich vývoji inovativního řešení.
Jedná se o MSP, jejichž projekty jsou hodnoceny Evropskou komisí (EK) jako velmi kvalitní, ale z důvodu nedostatku prostředků v programu Horizont 2020 nemohou být financovány. Takovým projektům se EK rozhodla poskytnout tzv. Seal of Excellence. Tedy značku, která garantuje kvalitu projektu a umožňuje tak jeho financování jinými poskytovateli na národní či regionální úrovni.
Po první výzvě SME Instrumentu bylo jasné, že se jedná o velmi žádaný nástroj, který je šitý na míru malým a středním podnikům. Jelikož však není možné z rozpočtu Horizontu 2020 financovat všechny projekty, které jsou hodnoceny jako velmi kvalitní, z důvodu nedostatku prostředků, EK se rozhodla poskytnout takovým projektům tzv. Seal of Excellence. Projekty znovu nemusí procházet hodnocením kvality, která již byla posouzena mezinárodními hodnotiteli.
Díky tomu, že v rámci Seal of Excellence je využíváno hodnocení projektů ze strany Evropské komise, je již hodnocení na národní úrovni kratší a rychlejší, a tedy firma může obdržet rozhodnutí v řádu týdnů. Záměrem TA ČR je, financovat kvalitní projekty co nejrychleji tak, aby se finální produkt dostal na trh co nejdříve.
Zatímco na národní úrovni tuto značku využívá již 16 států EU, na regionální úrovni je to států 9. V České republice měli prozatím možnost čerpání prostředků pouze projekty těch MSP, které mají své sídlo, či VaV centrum v Jihomoravském kraji.
„Mnoho českých inovativních firem má excelentní projekty, ale objem financování ze strany EK je na tuto oblast bohužel malý, což snižuje motivaci firem se do schématu SME Instrument vůbec hlásit. Díky našemu programu GAMA bude ale nyní možné využít SME Instrument i na národní úrovni, a tak umožnit financování všem českým MSP, které značku Seal of Excellence první fáze SME Instrumentu obdrží“, uvedl Petr Očko, předseda TA ČR.
SME Instrument je nástroj EK, kterým podporuje malé a střední podniky při jejich vývoji inovativního produktu, který chtějí představit na evropském, či globálním trhu. Nástroj je rozdělen do tří fází. Na první fázi SME Instrumentu, od myšlenky ke konceptu, poskytuje EK paušál 50 000€, na druhou fázi, uvedení na trh, dotaci v rozmezí 0,5 – 2,5 mil.€. Třetí fáze, komercializace už předpokládá spíše investice ze soukromých zdrojů. Podpora z TA ČR je určena pro první fázi SME Instrumentu v rámci programu GAMA.
„Vyhlášení první veřejné soutěže, do které se budou moci přihlásit projekty, které obdržely Seal of Excellence fáze 1 SME Instrumentu, se předpokládá již v březnu tohoto roku. Projekty, které se přihlásí do únorového cut off date EK a obdrží tuto značku, budou tak již moci čerpat prostředky na národní úrovni, stejně tak projekty, které tuto pečeť obdržely v roce 2016“ doplnil Petr Očko.
Zdroj: Technologická agentura ČR
Praha, 3. února 2017