Mastercard představil platební kartu s technologií ověření otisku prstu

Společnost Mastercard představila platební kartu se zabudovanou technologií ověření otisku prstu. Tato nová generace biometrických karet umožňuje bezpečné a okamžité prokázání totožnosti držitele karty při nákupech v obchodech. Zkušební provoz se úspěšně uskutečnil v Jihoafrické republice.

Při nákupu a placení funguje biometrická karta stejně jako jakákoli jiná karta opatřená čipem. Držitel jednoduše kartu vloží do terminálu obchodníka a na vestavěný snímač otisků přiloží prst. Otisk prstu se porovná s údaji uloženými v čipu karty, a pokud souhlasí, je tím platba schválena, aniž by bylo nutné dát kartu vůbec z ruky.

Nová technologie přesně naplňuje náš dlouhodobý cíl poskytovat spotřebitelům bezpečná a inovativní platební řešení, která slouží rychle a snadno se ovládají. Další testování se chystá i v Evropě, konkrétní místa budou veřejnosti oznámena později,“ uvedl generální ředitel Mastercard pro Českou a Slovenskou republiku a Rakousko Miroslav Lukeš.

Vydavatelům platebních karet nová technologie pomáhá při odhalování a zabraňování podvodům, zvyšování podílu schválených transakcí, při snižování provozních nákladů a posilování loajality klientů. Budoucí verze platebních karet budou navíc obsahovat i bezkontaktní technologii, čímž se platby dále zjednoduší a usnadní.

Nedávný zkušební provoz v Jihoafrické republice byl pro zaměstnance řetězce supermarketů Pick n Pay a banky Absa Bank příležitostí otestovat, jak může zvýšená míra pohodlí i bezpečnosti přispět k procesu odbavení plateb. Další zkoušky biometrické platební karty proběhnou v nadcházejících měsících. Spuštění plného provozu se očekává později v průběhu roku.

Zdroj: Mastercard

Praha, 25. dubna 2017