Komentář ČBA k vývoji spotřebitelských cen v září 2016

Spotřebitelské ceny meziměsíčně klesly o 0,2 %, meziročně stouply o 0,5 %. Sezonní vliv dovolených vypršel, dovolené oproti srpnu zlevnily o 13 %, což bylo hlavní faktorem meziměsíčního poklesu inflace o dvě desetiny procentního bodu.

Zlevnily rovněž některé potraviny (například ovoce a zelenina, nealkoholické nápoje a některé mléčné výrobky). Celkově zůstaly ceny potravin na srpnové úrovni. Dle očekávání v září mírně zdražily pohonné hmoty, jejich cena byla o 0,3 % vyšší než v srpnu.

Na meziročním vzestupu cen o 0,5 % měly hlavní zásluhu ceny alkoholu a tabáku. Nebýt jejich meziročního zdražení o 4,4 %, celková inflace by v meziročním pohledu byla téměř na nule. Ceny pohonných hmot jsou navzdory zářijovému zvýšení o 7,3 % níže než před rokem.

Růst mezd bude i nadále tlačit na růst cen ve službách, které meziročně stouply o 1,5 %. Aktuálně stojí za zmínku růst cen nájemného, které meziročně zdražilo o 2 %. Ceny zboží naopak klesly o 0,1 % a i nadále budou pod tlakem nízkých dovozních cen, protože 12 zemí z EU ohlásilo v srpnu deflaci.

Důležité bude listopadové jednání zemí OPEC, které napoví, zda lze očekávat citelnější zvýšení cen ropy. V každém případě z meziročního srovnání vypadne efekt levných pohonných hmot z konce loňského roku, takže pohonné hmoty již nebudou inflaci výrazněji stahovat dolů. Ve zbytku roku lze ale stále očekávat domácí růst cen pod 1 %.

Inflace je nepatrně nad odhadem centrální banky (o desetinu procentního bodu). Není tedy důvod, aby byl kurzový závazek prodlužován za polovinu roku 2017. Ve světle velmi dobrých výsledků exportu je ale pravděpodobné, že tlak na posílení koruny bude pokračovat.

Po zářijových masivních intervencích na udržení kurzového závazku a verbálních intervencích obsažených v prohlášení po posledním zasedání bankovní rady nelze vyloučit zavedení negativních sazeb na zamezení přílivu spekulativního kapitálu.

 

Zdroj: Eva Zamrazilová hlavní ekonomka,

Česká bankovní asociace

Praha, 11. října 2016