Ekonomický vývoj textilního a oděvního průmyslu za rok 2019

Prodej, zaměstnanost, mzdový vývoj, produktivita práce, zahraniční obchod.

1) Prodej

Na základě výsledků za rok 2019 dosáhly tržby v běžných cenách v textilním a oděvním průmyslu (dále jen TOP) 53,8 mld. Kč. Z toho 44,8 mld. Kč v textilním sektoru a 9 mld. Kč v oděvním sektoru. Toto odpovídá růstu tržeb v TOP o 1,2 % ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku. Na tomto se podílí textilní průmysl mírným snížením tržeb o 0,1 %, oproti tomu oděvní průmysl zaznamenává navýšení tržeb o 8,1 %.

 

Poznámka: zahrnuty jen organizace s 20 a více pracovníky

2) Zaměstnanost

Zaměstnanost, měřená průměrným počtem zaměstnaných osob v organizacích s 20 a více pracovníky, dosáhla na konci roku 2019 v TOP úrovně 30,8 tis. zaměstnaných osob, což představuje pokles o 3 % oproti stejnému období předchozího roku. Zaměstnanost v textilním průmyslu zaznamenala pokles na 20,1 tis. zaměstnaných osob, to je o 4,9 % oproti stejnému období předchozího roku. Oděvní průmysl však zaznamenal růst počtu zaměstnaných osob na 10,7 tis., což je o 0,9 % více než ve stejném období předchozího roku.

 

Poznámka: zahrnuty jen organizace s 20 a více pracovníky

3) Mzdový vývoj

Průměrná měsíční mzda v celém TOP dosáhla na konci roku 2019 hodnoty 24,4 tis. Kč, což představuje nárůst o 6,1 % oproti stejnému období předchozího roku. V textilním průmyslu mzda dosáhla 27,4 tis. Kč a tato hodnota je přibližně o 7 900 Kč vyšší než v oděvním průmyslu.

 

Poznámka: zahrnuty jen organizace s 20 a více pracovníky

4) Produktivita práce

Produktivita, měřená objemem tržeb (v běžných cenách) na pracovníka za rok, dosáhla na konci roku 2019 výrazně vyšší hodnoty v textilním průmyslu (2 230 tis. Kč/ pracovník/ rok) než v oděvním (850 tis. Kč/ pracovník/ rok). V meziročním srovnání v textilním sektoru tato produktivita stoupla o 5,1 % oproti stejnému období předchozího roku. V oděvním sektoru pak došlo k nárůstu produktivity o 7,1 % v porovnání se stejným obdobím předchozího roku.

 

Poznámka: zahrnuty jen organizace s 20 a více pracovníky

5) Zahraniční obchod

Vývoz textilního a oděvního zboží za rok 2019 stoupl oproti stejnému období roku 2018 o 0,4 %. Z čehož vývoz textilního zboží zaznamenal mírný propad o 0,1 %, oproti oděvnímu zboží, kde byl naopak růst o 1,1 %. V případě dovozů došlo u textilního zboží k poklesu o 2 %, u oděvního zboží se naopak dovoz zvýšil o 5,6 %. Oděvní průmysl si tímto nadále udržuje zápornou bilanci zahraničního obchodu. A přestože je bilance textilního průmyslu kladná, je celková bilance textilního a oděvního průmyslu bohužel záporná.

 

Zdroj dat: Databáze zahraničního obchodu ČSÚ

Celkové zhodnocení

Celkový objem tržeb v textilním a oděvním průmyslu u firem s 20 a více zaměstnanci v roce 2019 dosáhl slušných 53,8 mld. Kč, což oproti roku 2018 znamená zvýšení o 1,2 %. Zatímco ale tržby v textilním průmyslu víceméně stagnovaly, tahounem odvětví byl tentokrát průmysl oděvní.

V celém odvětví došlo k úbytku počtu zaměstnanců, což je způsobeno jednak neuspokojivou situací na trhu práce, jednak úspornými opatřeními díky růstu mezd. Pozitivní je růst produktivity práce, která rostla, jak v textilním, tak i v oděvním průmyslu. V textilním průmyslu ale růst produktivity zaostával za růstem mezd.

V zahraničním obchodu textilním a oděvním zbožím, obdobně jako v předchozích letech, převažují dovozy nad vývozy, a to díky výraznému dovozu oděvního zboží, které je dále patrně redistribuováno z ČR do dalších evropských zemí. Meziročně došlo v případě oděvního zboží ke zvýšení jak v položce dovozu, tak i vývozu.

Vezmeme-li v úvahu výrazné zvýšení tržeb v oděvním průmyslu, tak to může naznačovat, že české oděvní zboží nalézá ve větší míře uplatnění na domácím trhu. V případě textilního zboží dlouhodobě převažuje kladná obchodní bilance a větší uplatnění na domácím trhu, ve srovnání s loňským rokem byly ale zaznamenány poklesy jak u dovozu, tak i u vývozu.

 

Zdroj: Asociace textilního-oděvního-kožedělného průmyslu

Praha, 2. března 2020