Čím se během svátků plýtvá nejvíce? Too Good To Go zjišťovala postoje Čechů

Zatímco jídlo po Vánocích zbyde 87 % Čechů, pouze 3 z 10 přiznávají, že zbytky vyhazují.  Nejvíce se plýtvá bramborovým salátem, v těsném závěsu je pak chléb a sladkosti. Čím a z jakého důvodu Češi během Vánoc plýtvají, zjišťovala společnost Too Good To Go ve spolupráci s výzkumnou agenturou STEM/MARK a zároveň poskytla rady, jak během svátků plýtvání potravinami zredukovat.

Dle nejnovějších dat Eurostatu se v Česku vyhodí více než 1 milion tun jídla ročně. V přepočtu na obyvatele pak každý Čech vyhodí v průměru 101 kilogramů kvalitního jídla za rok¹. To odpovídá přibližně 2 kilogramům potravinového odpadu týdně. Během Vánoc to může být dokonce ještě více.

Příliš mnoho jídla na vánočním stole

Průzkum společnosti Too Good To Go, provedený ve spolupráci s výzkumnou agenturou STEM/MARK, ukazuje, že 28 % Čechů uvádí, že vyhazují zbytky z Vánoc. Za jídlo platí nejen lidé, ale také životní prostředí. Češi za nákup jídla na Vánoce utratí v průměru kolem 2000 Kč. Nicméně jak výdaje, tak i objem vyplýtvaného jídla narůstají s vyšším počtem členů domácnosti a výší příjmů, s největší pravděpodobností v důsledku pořizování většího množství jídla.

Společnost dále uvádí, že nejčastějším důvodem vyhazování vánočních zbytků je příprava nadměrného množství pokrmů (66 %) následovaná zkažením jídla (40 %) v důsledku toho, že jej Češi nebyli schopni zkonzumovat včas. Další příčinou je fakt, že hosté nesnědli veškeré připravené pokrmy (16 %) a 14 % Čechů během Vánoc plýtvá jídlem kvůli tomu, že neví, jak zpracovat zbytky. První příčku nejčastěji vyhazovaného jídla v tomto období obsadil bramborový salát (52 %), v těsném závěsu je chléb (50 %), dále také sladkosti (38 %) či ovoce (18 %).

“Množství jídla, které během vánočního období připravíme, a nízké procento lidí, kteří dále zpracovávají zbytky, nám ukazují, že je zde stále spousta prostoru pro změnu. V Too Good To Go věříme, že i malé činy mohou mít obrovský dopad na snížení plýtvání potravinami. Uživatelé, kteří si stáhli naši aplikaci a každý den zachraňují dobré jídlo před vyhozením, to vidí stejně. To je důvod, proč lidi neustále vzděláváme a podporujeme je v plánování přípravy jídla, stejně jako i v kreativním využití zbytků, a to nejen během Vánoc,” říká Pavol Dzurjanin, ředitel Too Good To Go Česko.

Zpracování zbylých potravin

Průzkum Too Good To Go mimo jiné poukazuje také na skutečnost, že navzdory tomu, že 87 % Čechů zbyde po Vánocích jídlo, více než polovina (52 %) české populace ho dále nezpracovává. U Gen Z a mileniálů je procento ještě vyšší, jelikož zbytky vyhazuje až 57 % z nich. Lépe si v tomto kontextu vedou zástupci starších generací, u nichž čísla dosahují 48 %.

“Plýtvání jídlem je jedním z nejpalčivějších společenských a ekologických témat, které je znatelné především během Vánoc, kdy jsme obklopeni větším množstvím jídla než obvykle a mnohdy nejsme schopni ho zkonzumovat. Naším cílem je motivovat lidi, aby omezili plýtvání jídlem na minimum. I z toho důvodu máme radost, že se to v Česku stává stále větším tématem a že máme díky Too Good To Go nyní ještě více možností, jak proti plýtvání bojovat,” říká Michaela Číhalíková, ředitelka Zachraň Jídlo.

Společnost Too Good To Go, která svou aplikaci v Česku spustila v červnu tohoto roku, v souvislosti se zjištěními z průzkumu nabízí několik užitečných tipů, jejichž praktikováním lze množství potravinového odpadu snížit. Základem je napsat si nákupní seznam a před pořízením surovin zkontrolovat nejdříve domácí zásoby, a tím tak zamezit nákupu nepotřebných potravin. V předcházení plýtvání je stěžejní také správné uchování jídla – ať už se jedná o volbu vhodných pytlíků na pečivo či znalost toho, jaké potraviny patří do lednice a jaké ne. Klíčem k zamezení plýtvání je také předem naplánovaná příprava adekvátního množství jídla, které se s jistotou zvládne během Vánoc zkonzumovat. Velkou část potravin, které zbydou a jsou stále v dobrém stavu, je možné zamrazit a konzumovat postupně po dobu až několika měsíců.

Nedílnou součástí snižování plýtvání potravinami je také kreativita v rámci zpracování zbylého jídla. Existuje celá řada způsobů, jak zbytky z Vánoc dále využít. Starý chléb může posloužit například jako posypka na saláty nebo k zahuštění polévky, a z vánočky může být připraven výborný french toast či žemlovka. Trvanlivost bramborového salátu se dá prodloužit přidáním majonézy těsně před servírováním.

O Too Good To Go

Too Good To Go je společnost se sociálním dopadem s certifikací B Corp, která spojuje uživatele s partnery, aby zachránili neprodané potraviny a zabránili jejich plýtvání. Se 100 miliony registrovaných uživatelů a 170 000 aktivními partnery v 19 zemích provozuje Too Good To Go největší světový trh s přebytečnými potravinami.

Od svého spuštění v roce 2016 pomohla společnost Too Good To Go zachránit před plýtváním více než 350 milionů jídel, což odpovídá zabránění vzniku 945 000 tun CO2e. Podle projektu Drawdown (2020) je snížení plýtvání potravinami krokem číslo jedna, kterým lze přispět k řešení změny klimatu, a to omezením nárůstu teploty do roku 2100 o pouhé 2˚C.

V Česku Too Good To Go spolupracuje již s více než 200 lokálními podniky, mezi které patří například Zrno Zrnko, Hilton Prague & Old Town, Novotel, L’Osteria, Miners, The Italians, KRO Karlín či Costa Coffee.

 

1. Eurostat, 2024

 

Zdroj: Too Good To Go

Praha, 14. prosince 2024