Nezávislá společnost Bureau Veritas bude dozorovat mezinárodní festival piva. Největší soutěžní událost svého druhu v Česku proběhne ve dnech 11. až 16. února 2019 na Výstavišti v Českých Budějovicích. Více než 220 přihlášených pivovarů bude usilovat o ocenění Zlatá pivní pečeť celkem v 33 kategoriích a také ve dvou kategoriích ciderů. Do města přijede 450 tuzemských a zahraničních degustátorů.
Zúčastní se i pivovar podporující fotbalový klub FC Barcelona
„Letos máme v soutěži rekordní počet vzorků,“ popsal obrovský zájem pivovarů ředitel festivalu Alois Srb z agentury Revel, která festival pořádá společně s Výstavištěm České Budějovice. Pivaře a fotbalové fanoušky potěší informace o účasti pivovaru Damm z Barcelony, který podporuje fotbalový klub FC Barcelona. Dále se závazně přihlásily například pivovary z Japonska, Spojených států amerických, Belgie, Irska, Španělska, Nizozemska, Polska. „O účast v soutěži projevily zájem všechny nejlepší malé pivovary z České republiky. Do soutěže se nepřihlásily ty tuzemské pivovary, které se bojí, že neobstojí. U nás se nedá vyhrát za peníze, nebo z protekce. Kontrola a certifikace nemá na světě obdoby,“ dodává Alois Srb.
Co všechno inspektoři hlídají u degustátorů
Nad regulérností festivalu bude dohlížet inspekční a certifikační společnost Bureau Veritas. Vše probíhá přísně anonymně, ve více kolech a hodnotí se například chuť piva, jeho plnost, hořkost a říz. „Naši inspektoři budou dohlížet nad přísnými pravidly soutěže a budou garanty objektivity. Nemůže se tak stát, že by degustátoři například chodili do zázemí a zjišťovali dopředu, jaký vzorek kterému pivu patří. Nebo že by zpětně přepisovali známky, které již udělili hodnoceným pivům, či aby nedopatřením opakovaně hodnotili stejné vzorky piva. Na regulérnost festivalu dohlížíme již mnoho let a musím zdůraznit, že nedošlo k žádnému závažnému pochybení,“ přibližuje Jakub Kejval ze společnosti Bureau Veritas, která bude na festivalu jednou z hlavních dozorčích a certifikačních autorit.
Jaké panují trendy na trhu s pivy v Česku
Inspekční a certifikační společnost Bureau Veritas neřeší jen regulérní průběh soutěžního pivního festivalu, ale všímá si také spotřebitelských trendů na trhu s pivy. „V létě v Česku stoupá spotřeba ovocných piv bez obsahu alkoholu. Na podzim naopak roste zájem o sezonní piva typu Ale, která jsou svrchně kvašená, mají výrazné aroma, důraz na hořkost a s oblibou je vaří menší pivovary. Na ústupu je obliba piv se stupňovitostí nižší než deset, lidé preferují tradiční desítky a dvanáctky,“ podotýká generální ředitel Bureau Veritas Jakub Kejval.
Certifikáty, které deklarují kvalitu výroby piva
Inspekční a certifikační společnost Bureau Veritas je aktivní i v dalších oblastech pivovarnictví a potravinářství. Poskytuje totiž firmám důležité certifikáty kvality a bezpečnosti. „Menší pivovary mají největší zájem o systém HACCP. Jde o analýzu rizik ve výrobě potravin, která patří mezi základní nástroje, jak předcházet rizikům ohrožujících bezpečnost potravin,“ objasňuje David Šíma z Bureau Veritas. Největší pivovary naopak mají komplexní požadavky na prověření důležitých firemních procesů, protože to po nich vyžadují potravinářské řetězce. „Velcí hráči preferují například certifikaci systému Management kvality podle ISO 9001. Zájem je rovněž o FSSC 22000, což je ucelené certifikační schéma určené pro systém managementu bezpečnosti potravin,“ uzavírá David Šíma.
Festival v nových prostorách
Festival začne v pondělí 11. února odbornými degustacemi a skončí v sobotu 16. února slavnostním vyhlášením vítězů prestižních cen Pivní pečeť. Třídenní veřejná část se uskuteční nově v pavilonu Z českobudějovického výstaviště. Od 14. do 16. února nabídne návštěvníkům možnost denně od 15:00 do 24:00 hodin (v pátek a v sobotu až do 01:00 hodin) ochutnat piva nejen evropských pivních velmocí, ale i piva nepříliš známá a neméně zajímavá z různých koutů světa.
„Rad bych pozval všechny fanoušky dobrého piva. Už teď máme kapacitně zaplněný celý pavilon, a to pivovary z celé České republiky. Bude možné ochutnat piva nejen z velkých pivovarů, ale i menších, méně známých, ale stejně kvalitních,“ říká projektový manažer festivalu Petr Hazuka z budějovického výstaviště.
V pavilonu Z bude dostatek času i prostoru v klidu se posadit a u jednotlivých stánků a výčepů okusit nabízená piva. „Počítáme, že pavilon Z by denně mohlo navštívit 1500 spokojených návštěvníků,“ míní ředitel festivalu Alois Srb. „U podobných degustačních soutěží veřejná část moc nebývá,“ upozornil. „Návštěvníci tak mají jedinečnou možnost ochutnat nejen některé soutěžní vzorky ale i další zajímavá piva, kterou pivovary do Českých Budějovic přivezou.“
Zdroj: BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
Praha, 9. února 2019