Asociace českého tradičního obchodu (AČTO) se v zájmu svých členů nevyhýbá řešení aktuálních problémů. Jedním z takových témat je i otázka navyšování minimální mzdy.
Zástupci AČTO se proto v květnu sešli s vrcholovými představiteli odborů, aby v této věci hledali schůdnou cestu pro obě strany.
Odbory požadují navýšení minimální mzdy o 1 000 Kč po dobu tří let, toto opatření však nevyznívá příliš pozitivně pro malé a střední obchodníky. „České mzdy jsou pod úrovní všech sousedních zemí. Navýšení minimální mzdy proto vnímáme jako správné,“ řekl během jednání Josef Středula, předseda ČMKOS. I když zástupci AČTO tomuto argumentu velmi dobře rozumí, problém pro český tradiční obchod vidí v něčem jiném.
„Návrh navyšování mzdy o tisíc korun třikrát po sobě s sebou nese neúměrné zatížení zaměstnanců i zaměstnavatelů v obchodě a to mimo jiné i na odvodech na zdravotní a sociální pojištění,“ upozornil Vladimír Stehno ze skupiny COOP. Skokovým zvýšením odvodů by se obchodníci mimo jiné dostali i do konkurenční nevýhody.
Předseda AČTO Zdeněk Juračka, který jednání s odbory vyvolal, zdůraznil, že „problémem je trvalá a rostoucí disproporce mezi odvody zaměstnance, jeho zaměstnavatele a OSVČ. Situaci by jistě napomohla větší shoda a ochota na straně zaměstnavatelů, ale i vlády tento problém řešit“.
Vedle otázky navyšování minimální mzdy došlo během jednání také na další aktuální témata legislativy, která se týkají obchodu, např. zákon o významné tržní síle či elektronickou evidenci tržeb. Zejména v otázce EET zaznívaly na obou stranách jednacího stolu stejné argumenty jednoznačně směřující k utlumení politických sporů v této věci a rychlému přijetí tohoto zákona. Odboráři se s obchodníky dohodli, že ve věci navyšování minimální mzdy budou i nadále jednat.
Zdroj: Asociace českého tradičního obchodu
Praha, 8.června 2015