Díky růstu ekonomiky v České republice a většímu zájmu zákazníků zaznamenaly prodejny COOP významný růst. Hlavní důvod růstu je pak dán zaváděním nových inovací na prodejny, což jsou například samoobslužné pokladny, nebo prodej potravin přes internet a také investicemi do rekonstrukcí prodejen pro příjemnější nákupní prostředí.
Důležitá je také role doplňkových služeb na pokladnách typu platba složenek, cas-back, nebo spolupráce s Českou poštou na projektu Pošta Partner. Pro podporu lokálních produktů a výrobců se pak spustily nové kampaně v regionech zvýrazňující právě tyto místní výrobky, které vyhledávají zákazníci i ze vzdálenějších lokalit.
Opačná je pak situace v malých obcích, kde díky růstu mezd a nedostatku pracovních sil dochází k uzavírání velkého množství prodejen. Spotřební družstva tyto malé prodejny dlouhodobě finančně dotovala, aby udržela jejich chod. V letošním roce došlo ovšem k výraznému růstu mezd a COOP tím kopíroval celorepublikovou situaci výrazným zvýšením mezd svým zaměstnancům. Mnoho prodejen se tak dostalo do výrazné ztráty. Spotřební družstva proto již řadu měsíců komunikují s obcemi i kraji a hledají možné formy pokrytí těchto ztrát a udržení prodejen. Zároveň COOP vyzval politiky, aby se zabývali obchodní obslužností venkova.
Provozování prodejen v malých obcích totiž není podnikáním, ale veřejnou službou pro místní. Těm se v případě zavření prodejen výrazně zhoršuje kvalita života. „Lidé si přejí hezčí prodejny s dobrým sortimentem. Upravujeme tak stovky prodejen po celé republice. Abychom však mohli tyto investice do rozvoje dělat, nemůžeme již nadále dotovat z našich prostředků ztrátové prodejny. Nejsme státní firma, ale našim úkolem je rozvíjet družstva ve prospěch našich členů“ říká Pavel Březina, předseda Svazu českých a moravských spotřebních družstev.
Svaz českých a moravských spotřebních družstev (Skupina COOP)
Sdružuje 47 spotřebních družstev, která provozují dohromady téměř 2.700 prodejen s celkovou prodejní plochou okolo 350.000 m2 a zaměstnávají na 13.500 lidí. V roce 2016 vykázala česká a moravská spotřební družstva obrat v hodnotě přes 27 mld. Kč. Počet členů družstev je cca 130 000.
Členská družstva vystupují pod společnou značkou COOP, která je tak největší sítí prodejen potravin v České republice. Více než 400 prodejen potravin je začleněno do maloobchodních řetězců COOP TUTY, COOP TIP, COOP TERNO a COOP DISKONT. Kromě obchodní činnosti provozuje SČMSD také 8 středních odborných škol, manažerský institut, nebo půjčovnu automobilů pod značkou Europcar a mobilního virtuálního operátora COOP Mobil.
Zdroj: Svaz českých a moravských spotřebních družstev
Praha, 1. prosince 2017