Privátní značky drogerií: jak dobře je spotřebitelé znají?

Privátní značky se prosazují nejen na regálech potravinových řetězců, ale i drogerií. Pro obchodníky i spotřebitele představují zajímavou oblast, která skýtá prostor pro rozvoj.

Výzkum společnosti Ipsos byl realizován na reprezentativním vzorku populace o velikosti 1032 respondentů, probíhal online v únoru 2025. Ve studii bylo hodnoceno vybraných 24 privátních značek drogistických řetězců dm drogerie, Rossmann a Teta drogerie.

Společnost Ipsos se detailněji zaměřila na znalost a spojení privátních značek s konkrétními drogistickými řetězci – hlavními hráči na českém trhu – z pohledu spotřebitelů. Tyto informace jsou důležité pro obchodníky při plánování strategií pro prodej a marketing vlastních značek.

dm drogerie: privátní značky s vysokou mírou rozpoznání

V rámci studie bylo hodnoceno 24 privátních značek – 10 patřících pod dm drogerii, 7 pod Rossmann a 7 pod Teta drogerii. Míra znalosti a správného přiřazení se liší napříč trhem.

Premiantem se stala dm drogerie. Tři její značky – Balea, Denkmit a Babylove – spotřebitelé nejčastěji znali a zároveň správně určili, že se jedná o privátní značky dm. Ostatní značky měly znalost nižší. Obecně lze ale říci, že pokud spotřebitelé značku znali, byli většinou schopni správně přiřadit, pod který drogistický řetězec spadá. Výjimku tvořila značka Babydream, která patří pod Rossmann, avšak častěji byla přiřazena k dm drogerii, a DentaMAX, která je privátní značkou Teta drogerie, ale spotřebitelé ji častěji spojovali s dm drogerii.

Které privátní značky drogerií spotřebitelé skutečně znají?

Podíváme-li se na jednotlivé řetězce samostatně, nejlépe rozpoznanou značkou (tj. respondenti ji znají a zároveň správně přiřadí pod daný řetězec) v rámci dm drogerie byla Balea (64 %), následovaná Denkmit (53 %) a Babylove (43 %).

Značky častěji rozpoznaly ženy než muži. Konkrétně Balea privátní značku zvládlo správně identifikovat 78 % dotazovaných žen, Denkmit 65 % žen a Babylove 53 %. Nejvíce správných odpovědí bylo zaznamenáno ve věkové skupině 27 až 35 let. Nejméně rozpoznatelné byly pro spotřebitele privátní značky Mivolis (18 %), Jessa (16 %) a Sportness (16 %).

U Rossmannu byla nejvíce rozpoznanou značkou Isana (33 %), následovaná Babydream (21 %), a na třetím místě Alterra (17 %). Babydream správně k Rossmannu přiřadila každá čtvrtá žena. Nejméně úspěšné byly značky Domol (15 %), Facelle (15 %) a Sunozon (14 %). U Facelle, privátní značky Rossmannu, která zastřešuje dámské vložky, tampony, těhotenské a ovulační testy, je překvapivě rozdíl ve správném přiřazení mezi pohlavími pouze 1 p.b.

U Teta drogerie vedly značky Q-Clean (21 %), Q-Soft (19 %) a Ellie (19 %). Ellie správně identifikoval téměř každý třetí spotřebitel ve věku 18 až 26 let. Na opačném konci žebříčku se ve správném přiřazování ocitly Happy Mimi (18 %), Helios Herb (15 %) a DentaMAX (15 %). Zajímavé je, že u značky Helios Herb byly výsledky napříč čtyřmi věkovými skupinami vyrovnané – ve všech případech ji správně přiřadilo 15 % respondentů (od 27 let do 65 let).

Blízkost ke značce drogistických řetězců

Při hodnocení se Ipsos podíval i na to, jak jsou jednotlivé značky drogistických řetězců spotřebitelům blízké. Blízkost ke značce respondenti hodnotili na škále 1 až 10. Nejvyšší míra blízkosti k řetězci byla zaznamenaná u dm drogerie, kde nejvyšší hodnoty 9 nebo 10 označilo 54 % respondentů. U Rossmannu to bylo téměř 22 % a u Teta drogerie 26 %. Dotazování se týkalo pouze těch, kteří o dané značce někdy slyšeli.

Blízkost značky dm drogerie českým spotřebitelům potvrdila i studie Ipsos Brand Success realizovaná koncem roku 2024. Ta měřila blízkost 300 značek napříč 29 kategoriemi na trhu. Značka dm drogerie se i v konkurenci značek z ostatních kategorií dostala do top 10 nejbližších značek – společně s vítězným Lidlem, s YouTube, Dr. Max, VISA, Jar, Kofolou, Mastercard, Facebookem a Kauflandem.

Brand Assets: cesta k zapamatovatelné identitě privátních značek

Značky mohou posílit svoji rozpoznatelnost pomocí tzv. Brand Assets – prvků, které spotřebitelům umožňují značku identifikovat bez nutnosti vidět její název. V Ipsosu je využíván test Brand Assetů, který zjišťuje, jak dobře spotřebitelé dokážou rozlišovací prvky značky vnímat a správně si je spojit.

Mezi klíčové brand assety patří:

  • Barvy a barevné kombinace
  • Logo
  • Symboly a slogany
  • Balení produktů
  • Specifická písma
  • Zvuky, například znělky

„Pokud jsou brand assety efektivně využity, mohou posílit povědomí o značce a zlepšit její správné přiřazení spotřebiteli. Důležité je také dlouhodobé sledování výkonu privátní značky, ať už z pohledu znalosti, používání nebo zvažování nákupu. Další zajímavou oblastí je analýza image privátní značky a porovnání mezi jejím plánovaným positioningem a reálným vnímáním spotřebiteli,“ říká Michal Štěpánek, Executive Director Ipsos MSU & BHT.

Výzkum ukazuje, že řada privátních značek drogerií nemá dostatečnou rozpoznatelnost. Posílení rozpoznatelnosti značky skrze brand assets představuje příležitost pro cílené budování jejich identity a komunikace směrem ke spotřebitelům.

 

Další články a mnoho zajímavého naleznete v Retail News 3.2025…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.