Výkladní skříň světa potravin

Bez nadsázky lze říci, že na dubajském veletrhu se prezentuje každý, kdo ve světě potravin a nápojů něco znamená. Již třicetiletou tradici má potravinářský veletrh Gulfood, který se letos konal ve dnech 17. až 21. února v dubajském Světovém Obchodním Centru. Zájem vystavovatelů i návštěvníků byl obrovský.

Letošní Gulfood se konal pod heslem „Budoucí hranice v potravinářství“ a jeho složení a průběh tomu odpovídaly. Na ploše dvaceti čtyř výstavních hal prezentovalo své výrobky na 5 500 vystavovatelů ze 129 zemí. Veletrh přitahuje stále další a další vystavovatele a jeho význam vzrůstá. Toho letošního se poprvé v jeho historri zúčastnily firmy ze čtyř zemí, které zde nikdy předtím nevystavovaly.

Příležitost k obchodování pro milion výrobků

Záběr a hloubka letošního veletrhu představovaly příležitost k obchodování se zhruba milionem výrobků z celého světa v hodnotě až 20 miliard amerických dolarů, což reprezentuje přibližně jedno procento globálního trhu potravin a nápojů. Gulfood se po koronavirové epidemii podařilo obnovit v plné slávě a stal se bezpochyby výkladní skříní současného světa potravin.

V jeho průběhu však samozřejmě nešlo pouze o bilaterální obchodní jednání a kontakty mezi vystavujícími firmami a návštěvníky veletrhu na jejich stáncích. Gulfood doplňovala celá řada odborných seminářů a doprovodných akcí. Na Gulfood TOP Table akci se například probíraly budoucí kulinářské trendy, zajímavě byly také zorganizovány Gulfood Discovery Tours akce, které se soustředily na různá aktuální potravinářská témata, jako například gourmet potraviny, preference expertů a podobně. Mnoho akcí probíhalo také každý den po skončení oficiálních návštěvních hodin veletrhu, kdy se globální leadeři a reprezentanti potravinářského průmyslu formálně i neformálně setkávali na různých akcích organizovaných mimo prostory samotného veletrhu.

Za zmínku stojí také vysoká grafická a marketingová úroveň stánků všech vystavovatelů, která byla srovnatelná s prezentacemi firem na dvou největších evropských potravinářských veletrzích, jimiž jsou německá Anuga a francouzský Sial. Stánky některých firem měly dokonce atraktivnější design než ten, kterým se tyto firmy prezentovaly na loňském Sialu. Vše bylo maximálně prakticky a pragmaticky organizováno, žádné přemrštěné degustace nebo kreativní PR akce pro PR akce samotné nebyly vidět.

Český pavilon nabídl důstojnou prezentaci

Také český národní pavilon v Sheik Saeed Hall byl vkusně vyvedený, měl o poznání vyšší úroveň než vloni a jeho praktický design byl na velmi dobré úrovni a srovnatelný se sousedícím pavilonem USA. Vedlejší národní pavilony Dánska a Německa však přece jen dělaly ještě o trochu lepší dojem díky mnohem atraktivnějšímu osvětlení. Český národní pavilon však nekomunikoval žádnou zásadní, stěžejní informaci o českém potravinářství. Místo toho se v jeho centru nacházel žánrový turistický obrázek historického centra Prahy s Karlovým mostem. To pochopitelně nemá s českým potravinářstvím nic do činění. Absence cílené národní potravinářské komunikace byla ještě zřetelnější ve srovnání s jinými národními pavilony. Velmi se mi líbil komunikovaný leitmotiv irského pavilonu, totiž „Irsko – zelený ostrov“, na jehož pozadí byl atraktivní obrázek zdravých krav pasoucích se ve volném výběhu zvlněné irské krajiny. Další výraznou komunikaci jsem zaznamenal u stánku amerického státu Wisconsin, jehož leitmotiv hlásal „Wisconsin – více než 600 druhů sýra!“. Domnívám se, že by opravdu stálo za to zformulovat zásadní poselství českého potravinářství, které by na veletrzích jako je Gulfood bylo komunikováno jako ústřední a moderní národní motiv, na němž stojí veškeré české potravinářské výrobky, jako motiv, který tyto výrobky odlišuje od všech ostatních potravin a nápojů.

V českém národním pavilonu se nacházelo 17 expozic českých potravinářských firem prezentujících své výrobky. Vystavovaný sortiment sahal od instatních nápojů přes sýry a mléčné výrobky, výrobky z ořechů, sušeného ovoce a semen až k rozsáhlé nabídce různých snacků jak pro dospělé, tak i pro děti. Výrazně viditelný byl trend zdravých a nutričně kvalitních výrobků, například u snacků a instantních nápojů pro děti a potravinových doplňků. Své výrobky zde prezentovaly nejen známé české potravinářské značky jako Emco či Madeta a mnohé další, ale i české firmy nabízející své výrobky majitelům jiných značek nebo privátkám obchodníků. K vidění byla také nabídka surovin a ingrediencí pro potravinářskou výrobu, jako například sušené mléko a syrovátka. Celkově dělal český národní pavilon mnohem lepší a hlubší dojem než vloni, jak co do počtu vystavujících firem, tak i co se týče rozsahu vystavovaného sortimentu. Ostudu rozhodně neudělal a tento formát národní prezentace se zdá být velmi smysluplnou formou pronikání českých firem na trhy Středního Východu, a to jak firem a značek renomovaných, tak i firem středních a menších.

Koncentrace na lokální blízkovýchodní adaptace významných inovací

Organizátoři letošního Gulfoodu udělili Inovační Ceny vybraným výrobkům v celkem devíti kategoriích, od Masa a Drůbeže přes Tuky a Oleje, Luštěniny a Semena, Nápoje, Silné značky, Zmražené a Chlazené výrobky, Omáčky – Kondimenty – Zavařeniny, Globální potraviny až k Mléčným výrobkům. V posledně jmenované kategorii mléčných výrobků získal Inovační Cenu sýr Cold Label V.S.O.C. od holandské firmy Daily Dairy za skvělou reprezentaci tradiční řemeslné výroby sýrů. Zaujala mě také Inovační Cena v kategorii nápojů, kterou získal přírodní džus Boost it Super Greens Moringa od firmy Aryze Co, Ltd., z ostrova Mauritius. Tento nápoj je složen z ingrediencí podporujících přirozenou imunitu organismu, mezi nimiž hrají hlavní roli antioxidanty z listů moringa, známého též pod označením „Strom života“.

Z dominantních trendů letošního Gulfoodu bych vybral koncentraci na lokální blízkovýchodní adaptace významných inovací, například v branži mléčných výrobků byl trend zdravé výživy reprezentován v nabídce aplikací labneh od významných mlékárenských korporací. Dále byl vidět trend etnických potravin, v mlékárenské oblasti reprezentován například celou škálou výrobků od různých firem na bázi skandinávského skyru. Většina vystavovatelů se také soustředila na zviditelnění speciálních výrobků a programů pro Foodservice, i když retailové výrobky stále celkově dominovaly.

Významně byla vidět i silná tendence k prezentaci specialit, totiž jedinečných výrobků výrazně diferencovaných od konkurence. Snaha o prezentaci kvalitních a prémiových specialit byla viditelná ve všech kategoriích vystavovaných výrobků. V oblasti mléčných výrobků bych uvedl výrobky z kozího a ovčího mléka, v oblasti snacků překvapivé a zdravé proteinové kombinace. Silně byly na letošním Gulfoodu zastoupeny také instatní výrobky všeho druhu.

Zájem o Gulfood je tak velký, že se jeho organizátoři rozhodli změnit celý model veletrhu. Gulffod 2026 se bude konat o hodně dříve, a sice již 26. až 30. ledna, a jeho výstavní plocha bude rozdělena na dvě místa. Část veletrhu bude jako doposud v dubajském Světovém Obchodním Centru, jeho druhá část pak nově v dubajském Expo City. Nechme se překvapit, jak se tento nový model veletrhu organizátorům podaří.

 

Další články a mnoho zajímavého naleznete v Retail News 3.2025…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.