Robotizace vytváří stovky nových pozic pro všechny věkové kategorie

V průmyslu, logistice a e-commerce a dalších sektorech probíhá proces automatizace a robotizace. O zkušenostech se zaváděním robotů v praxi hovoříme s Otou Mňačkem, HR manažerem v robotickém centru Amazonu v Kojetíně.

Studie mezinárodních poradenských společností jako např. Deloitte, PwC nebo Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj OECD) považují za největší výzvu pro ekonomický růst automatizaci, robotizaci a umělou inteligenci. Ty zásadně ovlivní trh práce, protože změní charakter většiny pracovních činností, odstraní fyzicky náročné práce a vytvoří nové pracovní pozice vyžadující nové kvalifikace.

Jak mění náplň práce zaměstnanců automatizace a robotizace práce, co se musí lidé naučit, jaké změny je čekají? Na co se musí připravit?

Na příkladu Amazonu můžeme vidět, že robotizace práce se není potřeba obávat. V našich skladech pomáhá automatizace a zapojení robotů odbourat fyzicky náročné nebo repetitivní a nudné činnosti, aby se zaměstnanci mohli soustředit na zajímavější a sofistikovanější úkoly.

Celosvětově jsme díky robotizaci vytvořili kolem 700 úplně nových pracovních pozic. Protože se o roboty musí někdo starat, zvyšuje se poptávka především po kvalifikovaných lidech z technických a IT oborů.

Jaké roboty v Amazonu máte a jak se lidé s nimi naučí pracovat?

Pro mě osobně jsou nejzajímavější robotickou technologií autonomní roboti Herculové, kteří připomínají velké robotické vysavače, a převážejí ve vyhrazených prostorech regály naplněné zbožím. Za zmínku určitě stojí také speciální robotické rameno, které s minimální obsluhou samo překládá těžké přepravky se zásilkami, nebo tzv. VacuLift, který trochu připomíná robo-chobotnici a slouží ke zvedání a přenášení těžkých krabic.

Kdo je novým kompetencím učí?

Pro zaškolení nováčků i proškolování stávajících zaměstnanců máme speciálně vytvořené Learning oddělení, které kompletně zastřešuje školení zaměstnanců od přípravy podkladů až po praktické ukázky přímo na pracovišti.

Jaké lidi do robotického centra hledáte – co musí mít za schopnosti, znalosti a kompetence, co je pak naučíte?

S oblibou říkám, že v Amazonu můžete najít takřka kohokoliv – v našich centrech vedle sebe pracují lidé s nejrůznějšími osobními cíli, vzděláním, životními i pracovními zkušenostmi. Mezi našimi pracovníky najdete studenty, pracující rodiče, zaměstnance v důchodovém věku a další. V nedávné době se nám k mé velké radosti podařilo zapojit naše kojetínské centrum do mezinárodní Amazon iniciativy zaměstnávání neslyšících. Diverzita je pro naši společnost velice důležitá a jsme rádi a hrdí, že vytváříme prostředí, kde se všichni mohou cítit dobře.

V Amazonu se uplatní lidé z oboru ale i člověk, který v logistice nikdy nepracoval – není výjimkou, že k nám přechází zaměstnanci z úplně jiných oblastí jako je například gastro, zemědělství nebo školství. Pokud člověk chce, dáváme každému příležitost kariérně vyrůst a vypracovat se „od píky“. Možnosti jsou opravdu široké a já sám jsem toho příkladem. Zároveň však potřebujeme kvalifikované pracovníky, především z oblasti technologií a IT.

Jak vypadá školení a trénink zaměstnanců pro práci s roboty, co se musí zaměstnanci naučit, aby s roboty mohli pracovat?

Může to znít překvapivě, ale především díky důrazu kladenému na bezpečnost práce a jednoduchost zacházení, se školení pro práci s robotickými technologiemi nijak významněji neliší od zaškolování na klasické „nerobotizované“ procesy.

Z hlediska technických znalostí zvládne tuto práci každý, kdo si poradí s počítačem nebo chytrým telefonem. I proto se při zaškolování zaměřujeme spíše na to, abychom odbourali možné obavy a stres z práce s neznámou technologií a ukázali, že robotizace práci nebere, ale dělá ji zajímavější a snadnější.

Jak se novým změnám přizpůsobují lidé starší, myslím 55+? 

Náš systém školení je velice podrobný a v případě zavádění nové technologie, vždy dbáme na řádné proškolení každého zaměstnance. Zároveň je pro nás bezpečnost zaměstnance a pracoviště na prvním místě. Pokud má pracovník pocit, že by čemukoliv nerozuměl, může si z vlastní vůle školení zopakovat.

Některá školení provádíme periodicky, jiná při nástupu do zaměstnání nebo při přechodu na nové technologie. Při zavádění nových technologií také některé zaměstnance můžeme vyslat na zahraniční stáže, aby se učili od zkušenějších kolegů.

V případě, že o to mají lidé zájem, pomáháme se vzděláváním všem našim zaměstnancům bez ohledu na věk. Pro zájemce vytvořil Amazon vlastní unikátní program Career Choice, kde zaměstnanci pokrýváme velkou část nákladů na studium. V rámci tohoto programu lze absolvovat kurzy angličtiny, účetnictví, IT, logistiky nebo mnohé další. Zatímco do ostatních kurzů je možné se přihlásit až po roce práce pro společnost, ovládání nového jazyka je jako velice žádaná dovednost, vedoucí často k vyšší mzdě a širšímu uplatnění, dostupná již od prvního dne.

Věřím, že s ohledem na napjatou situaci na trhu práce a potíže, kterým mohou čelit lidé ve věku 55+, je rekvalifikace tou správnou cestou pro každého.

Jaký je zájem o práci v Amazonu v ČR? Co uchazečům nabízíte, abyste je pro práci u vás získali?

Kromě konkurenceschopné mzdy nabízíme zaměstnancům od jejich prvního dne komplexní balíček benefitů zahrnující až 10% bonus za přispění k plnění cílů společnosti Amazon, životní pojištění, příspěvek na penzijní připojištění, dotované stravování za 29 Kč ve firemní kantýně, dopravu do práce zdarma, zaměstnanecký asistenční program a zaměstnaneckou slevu na Amazon.de. Amazon také nabízí již zmíněný inovativní program Career Choice, který poskytuje finanční prostředky na rozvoj kvalifikace prostřednictvím vzdělávacích kurzů ve výši až 120 000 Kč po dobu čtyř let.

Zvyšujete mzdy? O kolik a kdy ke zvýšení došlo?

Revize mezd zaměstnanců probíhá každoročně. Loni jsme navýšili od 1. října mzdy zaměstnanců našich provozů v České republice s tím, že minimální nástupní mzda provozního pracovníka se zvýšila na 231 Kč za hodinu včetně bonusu. Zároveň Amazon zahájil sezónní nábor pro obě svá distribuční centra – v Dobrovízi nedaleko Prahy i našeho v Kojetíně kam jsme přijali více než 3 600 sezónních zaměstnanců.

Jak vzděláváte manažery, aby uměli řídit a vést lidi a roboty? 

Různá manažerská školení jsou nedílnou součástí našich interních školících procesů. Pro ty nejvyšší manažery máme například tzv. GM Elevator, který jim pomáhá na cestě na pozici generálního manažera. Ženám zase prostřednictvím podpůrných a mentoringových programů pomáháme překonat možné obavy na cestě do manažerských pozic. Naším dlouhodobým cílem je dosažení rovného zastoupení žen a mužů v našich strukturách.

Co je při zavádění robotů nejtěžší?

Jako HR manažer se necítím kompetentní hodnotit technickou stránku věci. Z hlediska mé specializace, tedy lidí, je to určitě překonání strachu z práce se složitou technologií a obav z potenciálního nahrazení člověka robotem.

Jak ale můžeme vidět na příkladě našeho robotického centra v Kojetíně – s kvalitně připraveným systémem školení se opravdu není čeho bát a práce v robotizovaném prostředí se může stát zajímavou a obohacující zkušeností. Když mám volnou chvíli mezi jednáními nebo čas během obědové pauzy, jdu se občas projít po hale, a i po roce a půl fascinovaně zírám na to, co všechno dnes technologie dokáží a jak nám mohou usnadnit a zjednodušit práci.

 

Další články a mnoho zajímavého naleznete v Retail News 1-2.2025…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.