Jak je připraven technický segment POS a co se od něho očekává v roce 2025? Obecně lze zkratce POS (Point of Sales) rozumět jak v kombinaci s pokladnami, tak v kombinaci s marketingem, kde je podpora prodeje zajišťována pomocí displejů, bannerů a dalších prvků. Ať tak či onak segment POS v roce 2025 změny očekává a je na ně připraven.
Pojem POS je trochu zavádějící, neboť je využíván jak ve smyslu marketingovém, tak i ve smyslu technickém. Místo prodeje je v podstatě celá plocha prodejny, v tom nejužším slova smyslu se pak jedná o pokladnu, kde je tento prodej realizován. Nicméně vedle tohoto smyslu k podpoře prodeje významně přispívají různé marketingové nástroje, včetně designu samotných obalů. Velkou skupinu podpůrných elementů tvoří různé displeje, bannery, stopery, woblery a další formy 2D i 3D sděleních, které mají za úkol přesvědčit zákazníka o koupi. Oba tyto hlavní segmenty se s vývojem technologií různě vyvíjí a modernizují, i když každý jinak, cíl však zůstává stejný.
AI optimalizuje využití POS systémů
Tento segment prolíná nejenom kamenné obchody, ale je pochopitelně součástí především elektronického obchodování. Ostatně většina obchodů v současně funguje jak v kamenné prodejně, tak v online prostředí e-shopů. Řada systémů prochází již nyní, a další z nich to nemine, velmi výraznými změnami, které korespondují s nově vznikajícími technologiemi, vývojem a implementací SW řešení v kombinaci s novými obchodními požadavky. Stále častěji dochází v systémech, které jsou pro běžného zákazníka „neviditelné“ k využití umělé inteligence (AI). AI lépe automatizuje rutinní úkoly a rychleji (i přesněji) poskytuje cenné informace o zákazníkovi i zboží. Pokročilé POS systémy nyní nabízejí analýzu dat v reálném čase a pomáhají podnikům sledovat trendy prodeje, preference zákazníků a provozní neefektivitu. Toto množství dat může vést k lépe informovaným rozhodnutím, lepším marketingovým strategiím a efektivnější správě zásob. Systémy s umělou inteligencí nabídnou prediktivní analýzy, které podnikům pomohou předvídat chování zákazníků, efektivněji řídit zásoby a optimalizovat personální obsazení.
POS systémy a personální optimalizace
POS systémy rovněž sledují, které zásoby se prodávají a které položky jsou naopak u zákazníků méně oblíbené. Stejně tak data POS poskytují náhled na sezónní trendy a umožňují zvýšit marže na základě cenových dat. To vše podnikům usnadňuje optimalizaci analýzy maloobchodních dat a zvýšení prodeje. POS systémy mají přesah i směrem k zaměstnancům a často jsou plně kompatibilní například s mzdovými SW. Při jejich integraci může mzdový software poskytnout kompletní přehled i o tom, kteří zaměstnanci dosahují největšího prodeje, generují největší provize atd. POS SW poskytují i další užitečné zprávy či analýzy, například o návštěvnosti, což obchodníkovi pomůže při optimalizaci počtu zaměstnanců či při rozvržení jejich pracovní doby. Moderní technologie POS také umožňují personalizovaný marketing využívající zákaznická data k doporučování produktů nebo služeb v reálném čase.
Data a personalizace
I pro rok 2025 se předpokládá další růst investic do systémů, které dokáží personalizovat nákup podle jednotlivých zákaznických skupin či jednotlivým spotřebitelům na míru. Současné POS software dokáží pracovat s cennými informacemi o každé transakci, což umožňuje vytvoření profilů zákazníků, které pomohou obchodníkům dozvědět se více o konkrétní klientele. Výzkumy uvádějí, že v některých segmentech téměř tři čtvrtiny spotřebitelů očekávají, že značky budou schopny porozumět jejich potřebám. Dobrou zprávou pro obchod je, že zákazníci jsou ochotni sdílet data častěji než v minulosti. Má to pochopitelně své „ale“. Mnoho zákazníků je ochotno sdílet svá data výměnou za nějaké výhody, např. peněžní odměnu, lepší informace, propagační pobídky či slevy. Obchodníci by si měli uvědomit, že spotřebitelé nejen těží z personalizovaných zážitků, ale také je očekávají. Pokud personalizovaná interakce chybí, zákazník je frustrován a cítí to jako „zradu“. Naopak při získání dobré zkušenosti z hlediska svých očekávání, zákazníci (především z Gen Z) tolik neřeší cenu.
Mobilní systémy v kombinaci s cloudy
Mezi menšími podniky a podniky v odvětví služeb jsou stále populárnější různé typy aplikací, které využívají mobilní systémy (mPOS). Tyto systémy umožňují podnikům přijímat platby odkudkoli, poskytují větší flexibilitu a vylepšují zákaznickou zkušenost. V budoucnu se systémy mPOS budou bez problémů integrovat s jinými obchodními operacemi, jako jsou systémy řízení zásob a řízení vztahů se zákazníky (CRM), aby vytvořily řešení typu vše v jednom. Z hlediska úložiště dat a práce s nimi se očekává v roce 2025, že dojde k dalšímu nárůstu cloudových POS systémů. Tyto systémy umožňují obchodníkům řídit operace na více místech z jakéhokoli zařízení a nabízejí aktualizace a zprávy v reálném čase. Pro malé a střední podniky nabízejí cloudové POS systémy cenově dostupný způsob, jak řídit růst, aniž by museli investovat do drahého hardwaru nebo softwaru. Trendem pro rok 2025 tak v obchodu budou jednoznačně pokročilá cloudová řešení POS, která se hladce integrují s AI, analýzou dat, ale i mobilními platbami.
Nová platební řešení
Bezkontaktní platby výrazně zvýšila pandemie covidu. V současnosti se trend posouvá k dalším technickým řešením, které je urychlují. Podniky, které přijmou bezkontaktní platby, těží z rychlejších transakčních časů, lepšího zabezpečení a vyšší spokojenosti zákazníků. S dalším růstem pokročilé digitalizace, dochází i tady k optimalizaci, urychlení i k dalšímu rozvoji řešení zákazníkovi na míru.
Vedle klasických mobilních platebních řešení, dochází k velkému rozvoji různých dalších systémů v podobě digitálních peněženek. Zatímco v roce 2019 tvořily pouze 6 % POS transakcí, očekává se, že do konce roku 2024 by se v průměru mohlo toto číslo posunout okolo 16 %. Tyto platební možnosti zahrnují Google Wallet, Apple Pay, PayPal, Venmo, CashApp a další aplikace a služby. Pro mnohé jsou stále populární kreditní karty, kterým se však tvoří konkurenční prostředí v podobě systémů BNPL (Buy Now Pay Later), které rovněž spotřebitelům umožňují nakupovat a platit na splátky, často bez úroků. Euronews, Juniper Research předpovídá, že do roku 2026 se služby BNPL dokonce až zčtyřnásobí. S digitálními platbami souvisí i evidence účtenek.
Mezi platební inovace lze zařadit i přijímání virtuálních měn. Velké finanční organizace jako PayPal, Visa a Mastercard již začaly přijímat kryptoměny. Zatím se nejedná o výrazné objemy, ale i to lze zařadit mezi proměny POS systémů. Jaká bude budoucnost těchto plateb, uvidíme, ale už jen podle toho, že řada výrobců do vývoje systémů investuje, se dá usuzovat, že potenciál zde určitě je.
Zákaznické, věrnostní i dárkové karty
Významnou technickou podporou jsou i různé typy zákaznických karet, které stále častěji fungují v podobě mobilní aplikace. Tyto karty využívají obchodníci i jednotlivé značky. Zákaznické karty jsou často i součástí věrnostních programů. Pro členy věrnostního klubu jsou připraveny speciální akce, slevové kupony, exkluzivní výprodeje, přednostní přístup k novým typům zboží, narozeninové slevy či dárky atd. Systémy myslí i na nové zákazníky, a i těm nabízí různé benefity. Členské karty jsou často i víceúrovňové. Členství, které má několik úrovní, nabízí zákazníkům slevy či jiné benefity v různé úrovni, například podle výše nasbíraných bodů. Řada poskytovatelů rovněž nabízí zákazníkům výběr směny bodů, například za procentuální slevu, výběr produktu zdarma či s výraznou slevou, či směnu za exkluzivní slevové kupóny do partnerských obchodů.
Napsat komentář