Nové pracovní uniformy oživily interní komunikaci a brand

Ve společnosti Marks & Spencer převléknou zaměstnankyně a zaměstnance do nových uniforem. Černé šaty se zeleným šátkem letech nahradily džíny, saka, pruhovaná trička, unisex pohodlné mikiny. Mladistvým vykřičníkem je bílá tenisková obuv.

V průběhu pilotního projektu se zkoušely modely různých střihů, barev a materiálu, aby se zjistilo, jak bude oděv příjemný napohled, zajímavý stylem, a pohodlný pro každodenní nošení. A také zda se v něm lidé budou dobře cítit při různých činnostech, například při manipulaci se zbožím, závozy a vyskladňování produktů nebo při úpravě regálů atd.

„Uniformy se staly součástí našeho brandu a posílily i naši firemní kulturu. Zaměstnanci se na ně moc těšili,“ říká Roman Vršecký, HR Byznys Partner, Marks & Spencer v ČR. Než se uniformy k zaměstnancům ve všech pobočkách Marks & Spencer po celém světě dostaly, předcházely tomu diskuse, ankety mezi zaměstnanci, výběrová řízení a pilotní projekty britské mateřské společnosti. Cílem bylo navrhnout oděv a obuv, které odpovídají současným požadavkům i módním trendům. „Mateřská společnost si dělala mezi zaměstnanci ankety a zjišťovala, co se jim nejvíce líbí. Vtáhla zaměstnance napřímo do procesu výběru a tvorby uniforem, které si budou každý den do práce oblékat,“ říká Roman Vršecký.

Moderní styl, udržitelné materiály

Když přišel do české pobočky katalog s vybranými oděvními prvky, které budou uniformu tvořit, zaměstnanci jejich výběr a zpracování ocenili. Nové uniformy se skládají z několika různých kousků oděvů, z nichž si může zaměstnanec sám podle svého vkusu, momentální nálady nebo i počasí sestavit pro daný den v práci svou vlastní kombinaci. Uniforma zahrnuje několik různých variant kalhot v tmavě i světle modré, např. i pohodlné látkové modré kalhoty se šňůrkou v pase, jersey saka pro muže i ženy, námořnická trička nebo halenky a naprosto parádní a pohodlné kožené bílé tenisky. „My jsme si uniformu ještě lokálně doplnili o mikiny a bundy, které nás zahřejí v zimě,“ vysvětluje lokální přístup české pobočky Roman Vršecký.

Každé zaměstnankyni a zaměstnanci se vzaly míry na každý kus uniformy, zaměstnanci dodali čísla svých bot, aby jim vše perfektně sedělo, a výroba mohla začít. V Česku je kompletně vyráběla společnost Klatt. „S ní spolupracujeme dlouho. Vybrali jsme českého dodavatele i proto, že brexit by nám dodávky uniforem z Británie velice prodražil,“ vysvětluje Roman Vršecký.

Zaměstnanci se musí o uniformu starat

Uniformu dostává při nástupu každý zaměstnanec. Má odpovědnost se o ni dobře starat, udržovat ji v pořádku, čistou a vyžehlenou. Uniforma je vyrobena z udržitelného materiálu, převažuje bavlna v kombinaci s polyesterem, který zajišťuje stálobarevnost a tvar. Obuv odpovídá nejpřísnějším zdravotním normám a je velice pohodlná. V případě, že zaměstnanec z firmy odchází, uniformu i obuv musí vrátit.

Zapojení zaměstnanců do procesu výběru a prezentace nových uniforem vyvolalo mezi zaměstnanci zvědavost a oživilo interní komunikaci. Nová událost podle Romana Vršeckého zvedla zájem i motivaci lidí o to, co se ve firmě děje. „Trendy vypadající uniformy a obuv navíc vnesly do tradiční klasické kultury naší firmy prvek změny a staly se symbolem toho, že firma jde s dobou, že podporuje uvolněný styl oblékání na pracovišti a dává lidem svobodu v tom, jak se ten, který den obléknou.“ Přitom nové nebyly jen uniformy, firma nabízí zaměstnancům také termo prádlo pro případ, že pracují v chladnějších podmínkách nebo v klimatizaci.

Zaměstnanců si vážíme

Dosud asi nejobtížnějším obdobím, kterým si společnost Marks & Spencer prošla, byla covidová pandemie, kdy byly prodejny zavřené a zaměstnanci na překážkách doma nebo na home office. „I v tak složité a krizové situaci jsme ale nepropouštěli. Lidem jsme platili 100 % mzdy. Věděli jsme totiž, že jakmile se vše zase otevře, budeme své loajální, zkušené a kvalifikované lidi rychle potřebovat. Vyplývá to i z hodnot, které ctíme: respekt, slušnost, spolupráce a vzájemné porozumění,“ říká Roman Vršecký.

Když se prodejny znovu otevřely, zaměstnanci chování svého zaměstnavatele ocenili – firmě zůstali věrní. Ale ani po pandemii nenastaly růžové časy. Přišla energetická krize, vysoká inflace, válka na Ukrajině. Klienti šetřili, tržby se s rokem 2019 před pandemií vůbec nedaly srovnat. „V současné době jednáme s našimi dvěma odborovými organizacemi o navýšení za rok 2025, chceme být v platech konkurenceschopní a věřím, že se rozumně dohodneme,“ říká Roman Vršecký.

Pokud jde o benefity, mají zaměstnanci Marks & Spencer stravenky v hodnotě 150 Kč, každý měsíc dostávají 1000 Kč do oblíbené cafeterie. „Ještě máme aplikaci advanto, která pomáhá zaměstnancům, když se ocitnou v mimořádné a krizové situaci, vybrat si kdykoliv výplatu. Je to pro ně pojistka pro zlé časy,“ vysvětluje Roman Vršecký.

Nejhůř se hledají prodavači a skladníci

Trh práce je velmi napjatý, řada profesí se těžko shání. „Pro nás jsou klíčoví prodavači a prodavačky či skladníci,“ tvrdí Roman Vršecký. Zároveň dodává, že díky dobrému jménu značky Marks & Spencer dostávají od uchazečů velký počet reakcí. „Vědí, že jsme firma zastupující britskou klasiku ve stylu oblékání, že našimi klienty je zejména střední třída, že kromě solidnosti a tradice nabízíme také nové inovativní módní značky. Také vědí, že jsme stabilní zaměstnavatel, u něhož mohou pracovat v hezkém pracovním prostředí, a pokud mají výkon a potenciál, tak kariérně růst,“ přibližuje Roman Vršecký, co uchazeče na práci nejvíc láká. Výhodou také je, že firma nabízí kratší úvazky a brigády, na které se hlásí maminky na rodičovské nebo studenti, kteří si potřebují přivydělat.

Lidi v Marks & Spencer dlouhodobě drží i možnosti kariérního postupu a odborného rozvoje. „Máme řadu zaměstnanců, co u nás dělají 10 i 15 let. A za tu dobu se třeba z pozice prodavače vypracovali na pozici koordinátora, který zodpovídá za provoz během směny, nebo na pozici Section Manager – vedoucího oddělení, mnozí dosáhli na pozici Store Manager – vedoucí prodejny, který vede celou prodejnu. Prodavač nebo skladník se může vypracovat třeba do role specialisty provozu obchodu nebo VM Specialist – dekoratéra,“ vypočítává Roman Vršecký paletu kariérních šancí.

Kromě těchto pozic mají na prodejnách prodavače-kouče, kteří zaučují nováčky nebo pomáhají stávajícím prodavačům či skladníkům v jejich odborném rozvoji. „Sdílí s nimi své zkušenosti. Zavádíme interní mentoringový program, abychom přímo v práci „on the job“ naše lidi dál rozvíjeli v prodejních dovednostech, znalostech nových produktů, kolekcí a v prozákaznickém chování,“ doplňuje Roman Vršecký. „Programu říkáme buddy program, je to průvodce kariérou pro nováčky i stávající zaměstnance.“

Kulturu zlepšují komunikátoři

Společnost Marks & Spencer má v Česku 15 prodejen. Jejich zástupci se sdružují v radě zaměstnanců zvané BIG – Business Involved Group. Zástupce prodejny je tzv. BIG a pravidelně jednou za kvartál se všichni BIGové potkávají se zástupci HR na setkání, kde se hovoří o aktuálních tématech – marketing, navyšování platů, benefity, pracovní podmínky a mezi žhavá témata nedávno patřily nové uniformy. „BIGové jsou naši komunikátoři, kteří zastupují jako mluvčí jednotlivé prodejny. Díky nim dostáváme zespoda témata a otázky, které naše zaměstnance zajímají. Reagujeme na ně, společně se o nich bavíme a snažíme se najít nejlepší řešení,“ říká Roman Vršecký.

Letos na podzim se BIG zástupci a HR domluvili na tom, že by zaměstnanci měli lépe poznat, jak firma vypadá, co vše k ní patří a jak vše na sebe navazuje. Firma uspořádala výlet vlakem do DHL skladu v Pohořelicích, kde se shromažďuje a připravuje jejich zboží. Skvělá příležitost pro intenzivní interní komunikaci a hlubší poznání, jak firma funguje a jak je každý zaměstnanec pro její úspěch důležitý.

 

Další články a mnoho zajímavého naleznete v Retail News 12.2024…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.