Fachpack, tak, jak ho známe

Poslední zářijový týden, 24. – 26. 9. proběhl na norimberském výstavišti obalový veletrh Fachpack opět v tradičním formátu, což většina vystavovatelů i návštěvníků pozitivně kvitovala.

Letošní ročník veletrhu Fachpack nabídl širokou škálu řešení a inovací v oblasti balení, balicích systémů a balicích procesů. Zájem o koncept veletrhu byl stvrzen návštěvou cca 37 000 odborníků z celého světa, nejčastěji však z evropských zemí. Ti všichni se mohli na stáncích 1 455 vystavovatelů dozvědět o nejnovějších trendech a inovacích a diskutovat s odborníky o současných nejdůležitějších otázkách v oblasti balení.

Klíčové téma letošního veletrhu bylo „Transition In Packaging“ a silně rezonovalo ve všech výstavních halách i v doprovodném programu. Obalový sektor je totiž opravdu ve stavu transformace. Zavádějí se nové předpisy a nařízení a pro obalový průmysl je skutečnou výzvou vše dokázat splnit. Vysoká očekávání jsou kladena i na plnění úkolů, dobrovolných závazků i nařízení pokud jde o udržitelnost a oběhové hospodářství/cirkulární ekonomiku. Zároveň však toto odvětví čelí výzvám, které přináší demografické změny. A pak jsou tu další témata spojená například se systémem zásobování energií, dodavatelskými řetězci, digitalizací či umělou inteligencí. Tato témata se prolínají i s tématem nedostatku kvalifikovaných pracovních sil. Velký akcent byl na udržitelná řešení ať již ve vývoji materiálů, výrobě obalů, tak i v samotných zpracovatelských technologiích.

Velmi pozitivním krokem byla skladba vystavovatelů. Letošní Fachpack rozhodně nebyl „jen“ o papíru, ale dokazoval, že v některých případech není možné plastová řešení papírem nahradit. V těchto případech však výrobci prezentovali řadu zajímavých řešení, ať již jako substituce laminátů za monomateriálová řešení, tak i využití velkého procenta recyklátu ve výrobě nových obalů.

Jako vždy nechyběl zajímavý doprovodný program

Jedenáct výstavních hal pokrylo prakticky celý dodavatelský řetězec obalů. Přibližně 60 % výstavní plochy bylo věnováno obalovým materiálům a obalům, cca 40 % se zaměřilo na obalovou techniku. Oba dva hlavní segmenty byly doplněny tiskem, technologiemi na konečnou úprava obalů (především zušlechťování) a intralogistiku. Díky takto bohaté skladbě nebylo na výstavišti nouze o zajímavé programy či prezentace technologií ať již přímo na stáncích či v rámci některých setkání a fór v rámci celého výstaviště. K velmi oblíbené akci patří Innovation Forum. Již tradičně první den veletrhu vyhlásil Německý obalový institut (dvi) vítěze cen za letošní German Packaging Award, včetně nejvyšších zlatých ocenění. Pět nejlepších inovací pro rok 2024 vzešlo z kategorií Digitalizace, Functionality & Convenience, Udržitelnost a Balicí stroje. Celkem bylo letos uděleno 41 ocenění za často i velmi unikátní inovativní řešení, která byla již v srpnu vybrána a oceněna cenou German Packaging Award. Hodně sledovanou networkingovou akcí bylo Women4Packaging, které se aktivně zúčastnilo 150 hráček z oboru. Ty hned první den veletrhu mohly využít jedinečné příležitosti k networkingu o aktuálních tématech a trendech v obalovém sektoru s podobně smýšlejícími kolegyněmi i kolegy z oboru.

Tak trochu jiné fixace

Fixace jsou důležitou částí řady obalů, pomáhají zbraňovat nežádoucím jevům různých mechanických rizik, kterými je obal s produktem po dobu své životnosti vystaven. Současné fixace však, stejně jako obaly, podléhají akcentu na udržitelnost a často dochází k jejich i poměrně razantní proměně, například ve smyslu vývoje nových materiálů. A právě v tomto sortimentu šlo i na Fachpacku najít hned celou řadu inovací či naprostých novinek. Nové typy fixací prezentovala například společnost Paul Lindner GmbH Verpackungen. V případě nového řešení Cool & Save Box se jedná se o 100% monomateriálový chladící box, který je vyroben pouze z vlnité lepenky. To znamená, že není potřeba další izolační materiál a Cool & Save Box lze snadno recyklovat. Standardně je k dispozici ve třech různých velikostech s objemy 5, 11 a 19 litrů. Jako vnější obal slouží skládací spodní krabice. Svých chladicích vlastností dosahujeme dvojitým prstencem ve vnitřním prostoru a řezem základny a víka. Pro dosažení optimálního chlazení je doporučováno fixační chladicí sáčky/polštářky nadávkovat v odpovídajícím množství vzhledem k obsahu, objemu i hmotnosti produktu. Kromě standardní řady, je možný i individuální potisk flexotiskem nebo ofsetem.

Letos na výstavišti prezentovalo téměř 40 českých firem, mezi nimi i společnost Myco, která je zároveň i čerstvým držitelem letošního prestižního ocenění Reddot 2024. Na Fachpacku prezentovala neotřelá fixační řešení z nového biologicky 100% odbouratelného materiálu. Kombinace fixačního materiálu v sáčcích spolu s ochranným obalem je efektivní a zároveň ekologická. Celý systém je založen na papírových sáčcích/polštářcích plněnými materiálem Myco (Myco SafePads), který tlumí nárazy. Tento ekologický kompozitní materiál je vyrobený z mycelia (vlákna na bázi houby) a odpadu z dřevozpracujícího nebo zemědělského průmyslu (piliny, konopné hobliny, papír atd.). Mycelium slouží jako přírodní pojivo, které zpevňuje jinak sypkou surovinu. Výhodou je, že je 100% biologicky odbouratelné, vyrábí se prakticky jen z místních odpadních surovin nízkoenergetickým způsobem výroby (0,2 kg CO2 na 1 kg materiálu, posuzováno jako „cradle to grave“).

Technologie 21. století

Digitalizace, automatizace a robotika – to jsou slova, která byla na výstavišti skloňována ve všech pádech. Řada zajímavých robotických řešení se prezentovalo v podobě bez ochranných plotů/zátaras/bariér či přímo jako kolaborativní roboty. K hojně navštěvovaným patřilo i řešení Airskin Cellcore, u kterého společnost kombinuje robot KUKA Cybertech-2 a nový ovladač KR C5. Na základě integrovaného Airskin řešení je umožněno robotu vykonávat operace bez ochranného plotu. Bezpečnostní systém je namontován přímo na robotu, se kterým lze jednoduše pohybovat i při přesunu mezi různými pracovišti. Díky nepřekonatelné vysoké rychlosti bez oplocení až 2 m/s ve volném prostoru poskytuje Airskin Cellcore bezplotovou/kolaborativní robotiku bez kompromisů a ve vysoké produktivitě. V závislosti na projektu lze Airskin Cellcore objednat jako samostatnou aplikaci nebo jej lze integrovat do větších projektů.

Fachpack 2025 – uložte si do kalendáře

Hned na začátku léta 2025 by mělo být uskutečněno setkání Packaging Valley a Fachpack, jehož cílem by měl být nový formát Packaging Machinery Forum. Toto přední fórum pro konstrukci balicích strojů nabídne exkluzivní pohledy do budoucnosti celého obalového sektoru. Zaměří se především na témata, která zajímají zákazníky odvětví konstrukce balicích strojů. Technologickým tématům, jako je digitalizace, bude věnována stejná důležitost jako otázkám obchodních modelů, vývoje trhu a způsobu zajištění výroby připravené na budoucnost. Účastníci se také mohou těšit na prezentace, které zajistí špičkový odborníci, zabývající se otázkami všech sfér výroby obalů a balících procesů. Fórum by mělo rovněž nabídnout ideální platformu pro vytváření networkingu, kde by měl být jeden z cílů přímé napojení na osoby s rozhodovací pravomocí.

 

Další články a mnoho zajímavého naleznete v Retail News 10.2024…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.