V Česku žije více než 340 tis. ukrajinských uprchlíků. Z toho podle dat českého výboru pro Unicef je 72 % ekonomicky aktivních.
Největší bariérou k získání zaměstnání je pro Ukrajince neznalost češtiny, pro firmy zase nejistota, jak dlouho bude konkrétní osoba v Česku žít a zda má nostrifikovanou svou kvalifikaci.
„Nejnáročnější skupinu mezi ukrajinskými uprchlíky představují adolescenti ve věku 15-24 let, kterých žije v Česku více než 66 tisíc,“ říká Pavla Gomba, výkonná ředitelka UNICEF v České republice. Právě tato skupina by měla podle Pavly Gomba být v centru pozornosti, protože potřebuje další vzdělávání i odborné praxe nebo stáže, aby mladí lidé mohli rozvíjet svůj potenciál. Jedenm ze způsobů, jak to udělat, nabízí program Cesty organizace UNICEF ve spolupráci s MPSV.
„Je velmi důležité tyto mladé lidi v dalším rozvoji a práci podporovat, pomoci jim, aby neztratili šanci rozvíjet své talenty, schopnosti, dovednosti a aby si mohli řídit svůj vlastní život podle svých představ. Aby se nestali generací bez budoucnosti,“ říká Pavla Gomba. Bohužel mladí ukrajinští uprchlíci po ukončení základní nebo střední školy ze vzdělávacího systému vypadávají, protože hledají pracovní nabídky, aby sebe nebo i rodiny, s nimiž do Česka přišli, zajistili materiálně a vydělali si na bydlení. Často pracují velmi tvrdě až 12 hodin denně na místech, která by Češi nevzali. Čas na další vzdělávání jim kvůli pracovnímu vytížení nezbývá.
Syndrom zjizvení
Data potvrzují, že 16 % mladých ukrajinských uprchlíků ve věku 15-24 let nedochází do vzdělávacích kurzů. „Na trhu práce také mnohdy nejsou vidět, protože se ztrácejí v šedé pracovní zóně. Ale právě s těmito mladými lidmi je potřeba pracovat, pomoci jim, aby mohli uskutečnit své vzdělanostní a profesní volby. Hovoříme o ´syndromu zjizvení´, který má negativní dopady na budoucí zaměstnání i výdělky těchto mladých lidí z důvodu nedostatečného vzdělávání. I proto se začátkem letošního roku zrodil program Cesty. Zajímavé je, že k jeho zrodu přispěli mladí Ukrajinci – dobrovolníci, s nimiž UNICEF spolupracoval na hloubkovém průzkumu, co mladí Ukrajinci žijící nyní už více než dva roky v Česku nejvíce potřebují,“ doplňuje Yulia Oleinik, vedoucí kanceláře UNICEF pro řešení uprchlické situace v České republice.
V práci a vzdělávání je klíčový privátní sektor
Cílem programu Cesty je podpora ukrajinské mládeže, aby byla schopna skloubit práci se vzděláním a příležitostmi k rozvoji dovedností. Jádrem programu Cesty je spolupráce s privátním sektorem. Program chce motivovat firmy k přijetí konkrétních závazků, aby podpořily mladé uprchlíky v realizaci jejich životních a profesních aspirací. Tento závazek je flexibilní a umožňuje společnostem podniknout kroky, které jim nejvíce vyhovují.
Podpora vzdělávání a nabídka pracovních příležitostí poskytnutá prostřednictvím programu Cesty, je přínosem nejen pro mladé Ukrajince, ale i pro firmy v Česku, které se dlouhodobě potýkají s nedostatkem pracovní síly. Mohou si takto vychovat nové talenty, což je velkou výhodou a užitečným řešením pro celou ČR, protože nedostatek pracovní síly brzdí její ekonomický růst.
Situaci na trhu práce v ČR potvrzují i data z průzkumu společnosti Manpower, podle něhož 66 % firem v Česku pociťuje nedostatek talentů. Toto číslo v souvislosti s nepříznivým demografickým vývojem podle průzkumu Manpoweru nadále poroste, protože od roku 2040 se každý rok bude zmenšovat počet zaměstnaných Čechů o 70 tisíc.
V programu Cesty kontaktovali ambasadoři programu, což jsou mladí ukrajinští dobrovolníci, už 170 mladých Ukrajinců a Ukrajinek, kteří mají zájem o další vzdělávání a stáže ve firmách. Manpower mezi nimi udělal průzkum, který zjišťoval, o jaké obory nejvíc stojí. Na prvních příčkách se objevil marketing, reklama a média, dále školství, kultura, IT profese a také HR. „Třicet zájemců o práci v HR jsme oslovili,“ říká Lenka Vokáčová, Senior HR Businees partner společnosti Manpower. „A vybrali jsme dva, kterým jsme nabídli stáž v HR v naší společnosti.“
Průzkum Manpoweru se také zaměřil na měkké dovednosti mladých Ukrajinců a ukázal, že mezi jejich silné stránky patří především odpovědnost a spolehlivost, schopnost spolupracovat a pracovat v týmu, odolnost a přizpůsobivost. To vše jsou vlastnosti, které byznys v Česku u svých zaměstnanců preferuje, takže mladí Ukrajinci mohou být v tomto ohledu pro firmy zajímavými kandidáty.
První kroky programu
Implementaci a koordinaci programu zajišťuje nezisková organizace Junior Achievement Czech (JA Czech), která funguje jako sekretariát programu Cesty. A už podniká první kroky k oslovení firem, které by mohly mít zájem o vzdělávací a pracovní podporu mladých Ukrajinců. JA Czech oslovila tisíc největších firem v ČR s nabídkou využití programu Cesty k náboru a rozvoji nových talentů, třetina oslovených firem o tom uvažuje. Při kontaktování firem s mladými Ukrajinci se osvědčily například Career Days, které firmy obvykle pro získávání nových lidí organizují. Například ve společnosti IKEA letos v průběhu Career days oslovili i zájemce z řad mladých Ukrajinců a chtějí jim nabídnout pracovní uplatnění.
Zaměstnávání a odborné vzdělávání mladých Ukrajinců může být pro firmy zajímavé i z hlediska rozvoje jejich CSR aktivit, diverzity a budování Employer Brandu. Například průzkumy evropských spotřebitelů ukazují, že 48 -58 % zákazníků velmi pravděpodobně nakoupí u společností, které zaměstnávají uprchlíky.
Přínos pro firmy v ČR, pro mladé talenty a budoucí Ukrajinu
Vytvoření nebo rozšíření učňovských programů a odborných stáží nebo jazykových kurzů či mentoringu a kariérního poradenství pro mladé Ukrajince ve firmách pomůže nejen byznysu a české ekonomice, ale bude výhodou i pro Ukrajinu, protože vyškolení odborné pracovní síly může pomoci při obnově Ukrajiny po skončení válečného konfliktu. A českým firmám, které takto aktivně s uprchlíky pracují, může přinést výhodu pro zapojení se do obnovy Ukrajiny v jejich konkrétním oboru nebo při zřizování ukrajinské pobočky.
Smyslem je propojování
Program Cesty propojuje soukromý sektor, vládu, organizace občanské společnosti, úřady práce, mezinárodní partnery a ukrajinskou mládež a umožňuje, aby tuto výzvu řešili společně jako partneři. Implementaci a koordinaci zúčastněných stran vede nově zřízený sekretariát, nevládní organizace Junior Achievement. Sekretariát poskytuje podporu jak společnostem, tak mladým lidem zapojeným do programu Cesty. Uchazeče propojí se zaměstnavateli a příležitostmi k získání dovedností a podpoří začleňování uprchlíků do pracovního procesu.
Co má firma udělat, aby se do programu Cesty zapojila? Určit kontaktní osobu, která bude mít ve firmě program na starosti, napsat mail na cesty@jacczech.org, ve spolupráci s JA Czech konkrétně na míru firmy formulovat závazek, který dané firmě nejvíce vyhovuje. Více na: www.cesty.jaczech.org
Napsat komentář