V Neratově mají po proskleném kostele a pivovaru další specialitu. Místní či poutníci si nově nakoupí v automatizovaném obchodě otevřeném nonstop

Známý cíl turistů a poutníků má díky partnerství sítě COOP a místního Sdružení Neratov obchod, kde si lze nakoupit doslova kdykoliv. Neratovský obchod je totiž nově vybaven technologií umožňující, aby si v něm zákaznicí mohli nakupovat sami 24/7.

Slavnostního otevření obchodu se zúčastnilo více než 300 hostů z řad starostů, zástupců státu a partnerských firem, které doprovodilo vystoupení skupiny Chinaski. Dobrovolná sbírka spojená s setkáním podpoří neziskové Sdružení Neratov zaměřujícího se na péči o lidi s postižením a údržbu poutního místa s originální architekturou. Neratovský obchod je i v dalších ohledech unikátní. Kromě běžných potravin si v něm totiž mohou zákazníci nakoupit i výrobky klientů, o které se stará místní Sdružení Neratov a podpořit tak jeho fungování. Sortiment doplní i produkty známého místního minipivovaru.

„Koncept automatizovaného provozu se ukazuje být řešením pro celou řadu druhů prodejen. Máme zkušenosti s jeho úspěchy na vesnicích, ve středním či malých městech. Pro zákazníky tento koncept znamená, že si nakoupí jednoduše, kdykoliv a bez složitého dojíždění. V Neratově poslouží jak místním, tak hodně pomůže během turistické sezóny. Doposud totiž místní prodejna měla o víkendech či v pozdějších odpoledních hodinách zavřeno,“ říká Lukáš Němčík, ředitel rozvoje a marketingu sítě COOP.

Obchod v Neratově nově provozuje COOP a Sdružení Neratov na partnerské bázi. Podle Miloslava Hlavsy, ředitele družstva COOP Konzum Ústí nad Orlicí, je obecně budoucnost malých prodejen právě v automatizaci. COOP nedávno avizoval svůj záměr rozšířit počet svých automatizovaných prodejen o dalších padesát díky spolupráci s firmami Mastercard a ČSOB. Kromě toho však Miloslav Hlavsa očekává, že revoluce v nakupování se dotkne i dalších menších obchodů, kde bude COOP vystupovat v roli partnera. To je i případ neratovského obchodu.

Obchod je ve vlastnictví Sdružení, místní družstvo Konzum se budeme starat o logistickou a obchodní činnost. Obecně očekáváme, že takových partnerských prodejen bude masivně přibývat. Registrujeme už nyní desítky návrhů od starostů, kteří chtějí změnit své obecní obchody v automatizované a hledají pro jejich provoz partnery. Vytváříme proto nyní obecné podmínky, které zjednoduší celý proces a naši spolupráci s obcemi a dalšími subjekty při provozu automatizovaných obchodů,“ vysvětluje Lukáš Němčík.

Automatizovaných obchodů COOP nyní funguje v České republice zhruba patnáct a každý měsíc se otevírají nové. Konzum Ústí nad Orlicí Otevřel svůj první před rokem a nyní chystá kromě neratovského několik dalších. Prodejny s automatizovaným provozem se tak brzo dočkají například v Ostrově a Žamberku. Klíčový přínos automatizovaného obchodu spočívá v tom, že časově neomezená možnost nakupování není spojena se zvýšenými mzdovými náklady. „Právě náklady na mzdy jsou pro malé obchody dnes klíčové, zákazníci vyžadují větší flexibilitu z hlediska otevírací doby, ale rozšiřování standardní otevírací doby je ekonomicky nerentabilní. Automatizovaný provoz řeší celý problém, přičemž naše prodejny mají i standardní otevírací dobu s personálem, kdy si mohou v klidu nakoupit ti, kterým třeba využívání moderních technologií nevyhovuje,“ doplňuje Lukáš Němčík.

COOP v rámci svého konceptu automatizovaných prodejen vsadil na jednoduchost. Samotný vstup do prodejny je podmíněn vlastnictvím bankovní identity a stažením speciální aplikace DoKapsy od ČSOB v mobilním telefonu. Aplikaci mohou využívat i ti, kdo nejsou klienty banky ČSOB. Nákup probíhá již jen díky platební kartě a standardní samoobslužné pokladně, s kterou se zákazníci dnes potkávají ve stále větším počtu obchodů.

Bankovní identitu má dnes prakticky každý, kdo využívá služeb internetového bankovnictví. Takže to pro zákazníky není nic nového. Navíc si musí jen stáhnout aplikaci, která generuje kódy pro vstup do prodejny. Díky využití bankovní identity na jednu stranu řešíme problém s bezpečností a bráníme se případným nenechavcům a na stranu druhou zajišťujeme, že do prodejny vstupují pouze lidé starší osmnácti let a můžeme tedy v automatizovaném režimu prodávat třeba alkohol,“ vysvětluje Lukáš Němčík.

Podle dosavadních zkušeností automatizovaný provoz generuje až 10% obratu prodejen a zákazníci si na jeho využívání zvykli velmi rychle. Nonstop provozu je částečně přizpůsoben i sortiment s rozšířenou nabídkou balených produktů. Nenaplnily se také částečné obavy z vyššího množství krádeží nebo případů vandalismu. Použitá technologie totiž zákazníky spolehlivě identifikuje a na rozdíl od běžného provozu je případný nepoctivý zákazník velmi jednoduše dohledatelný. Automatizované prodejny jsou navíc napojeny na pulty centrální ochrany.

Jak probíhá nákup

 1. 1 Stáhněte si mobilní aplikaci DoKapsy od ČSOB (aplikace je určena i pro ty, kteří nemají u ČSOB účet)
 2. Zaregistrujte se do aplikace
 3. Pro vstup do obchodu použijte QR kód ve svém mobilním telefonu.
 4. Vezměte si košík a nakupujte
 5. U pokladny naskenujte zboží
 6. Potvrďte nákup a zaplaťte platební kartou/mobilním telefonem
 7. Pro odchod z prodejny naskenujte opět QR kód z aplikace

Co je bankovní identita (BankID)

Bankovní identita lidem usnadňuje život a zbavuje je části starostí při vyřizování na úřadech i ve firmách. Je způsobem, jak bezpečně, jednoduše a zdarma prokazovat totožnost v digitálním prostředí, navíc bez ohledu na provozní hodiny. Používá se stejně, jako funguje přihlašování k internetovému bankovnictví.

Klienti bank se můžou díky bankovní identitě přihlašovat do portálů státních úřadů a prostřednictvím digitální platformy Bank ID i do klientských zón soukromých firem. V průběhu letošního roku se očekává další napojení soukromých společností a nových služeb eGovernmentu, kde bankovní identita pomůže usnadnit život. Firmám bankovní identita přináší zjednodušení podnikání, více klientů a jejich rychlejší a pohodlnější obsluhu. Bankovní identita usnadňuje uživatelům přihlašování, ověřování a potvrzování transakcí a nejnověji i digitální podepisování dokumentů. Možností využití služeb bankovní identity bude stále více.

Bankovní identita v Česku:

 • 5,5 milionu unikátních uživatelů
 • 1,3 milionu unikátních přístupů od spuštění služeb
 • 7 zapojených bank
 • Využívána pro přístup k digitálním službám státu a soukromých firem

Jak je prodejna zabezpečena proti krádežím

 • Každý zákazník je jednoznačně identifikován prostřednictvím bankovní identity
 • Prostor automatizované prodejny je kompletně pokryt kamerovým systémem
 • Prodejna je napojena na pult centrální ochrany, přičemž při každém vstupu zákazníka do prodejny je systém aktivován

 

Zdroj: Direction PR, s.r.o.

Praha, 17. listopadu 2023