Tomáš Prouza bude novým prezidentem Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR

Historicky pátým prezidentem Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR) se od 1. října stane Tomáš Prouza. Naváže na činnost Marty Novákové, která na tuto funkci rezignovala poté, co byla koncem června jmenována ministryní průmyslu a obchodu. Od té doby ji dočasně zastupoval viceprezident SOCR ČR Michal Ševera.

Gratuluji Tomáši Prouzovi ke zvolení. Vnímám jej jako silnou osobnost s ekonomickým vzděláním, se znalostí podnikatelského prostředí, ale také se zkušenostmi z působení ve státní správě. Oceňuji jeho proevropské hodnoty a snahu o podporu liberalizovaného fungování trhu. Věřím, že jako veřejně známá osobnost bude mít dostatečně silný hlas pro prosazování zájmů členů Svazu,“ uvedla Marta Nováková.

SOCR ČR zastupuje přes 6 000 podnikatelů, kteří vytvářejí až půl milionu pracovních míst. Prezidenta či prezidentku volí na čtyřleté funkční období představenstvo, které je řídicím a statutárním orgánem Svazu a svým složením odráží strukturu jeho členské základny.

SOCR ČR byl založen v roce 1990 a představuje druhý největší zaměstnavatelský svaz u nás. Je nezávislým a dobrovolným sdružením asociací, aliancí, družstev a firem podnikajících v malo- a velkoobchodě, gastronomických a ubytovacích službách.

„Obchod a služby tvoří čím dál důležitější část české ekonomiky. Jako nový prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu chci prosazovat, aby stát vytvářel co nejlepší podmínky pro rozvoj těchto sektorů, abychom společně hledali cesty k modernizaci české ekonomiky a uměli těžit z toho, že jsme součástí velkého evropského trhu. Bude mi ctí navázat na Martu Novákovou v práci, která má za cíl zlepšovat tuzemské podnikatelské prostředí, snižovat administrativní zátěž podnikatelů a posilovat význam obchodu a služeb. Děkuji představenstvu za velmi silný mandát, který plně využiji při přípravě nové dlouhodobé strategie svazu,“ řekl Tomáš Prouza.

Tomáš Prouza je český ekonom, který působil v letech 2004 až 2006 jako náměstek ministra financí ČR. V letech 2014–2017 byl státním tajemníkem pro evropské záležitosti při Úřadu vlády ČR a zároveň v letech 2016–2017 koordinátorem digitální agendy ČR. Do svého jmenování státním tajemníkem působil ve Světové bance, do října 2012 v Praze jako expert pro oblast finančních služeb, později jako seniorní expert v americkém Washingtonu, D.C. Po studiích na pražské VŠE a britské Open Univerzity byl editorem měsíčníku Prague Tribune a následně založil finanční server Peníze.cz.

 

Zdroj: Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR

Praha, 13. září 2018