Růst tržeb v maloobchodě pokračoval

Tržby v maloobchodě po očištění o sezónní vlivy vzrostly v květnu reálně meziměsíčně o 0,4 %. Meziročně se tržby očištěné o vliv počtu pracovních dní zvýšily o 6,6 %, bez očištění o 5,4 %. Růst zaznamenaly všechny hlavní sortimentní skupiny prodejen.

V maloobchodě kromě motorových vozidel (CZ-NACE 47) se sezónně očištěné tržby zvýšily reálně meziměsíčně o 0,4 %. Tržby očištěné o kalendářní vlivy meziročně vzrostly o 6,6 %, neočištěné se zvýšily o 5,4 % (v květnu 2015 bylo o jeden pracovní den méně než v květnu 2014). Neočištěné tržby za prodej pohonných hmot vzrostly meziročně o 8,3 %, za prodej nepotravinářského zboží o 7,0 % a potravin o 2,4 %.

Na meziročním růstu tržeb se podílely všechny hlavní sortimentní skupiny prodejen. Nejvyšší růst tržeb zaznamenal prodej zboží přes internet nebo prostřednictvím zásilkové služby (o 23,1 %). Tržby za výrobky pro kulturu, sport a rekreaci se zvýšily o 10,3 %, za výrobky pro domácnost o 7,0 %, za počítačová a komunikační zařízení o 4,7 %, za farmaceutické, zdravotnické a kosmetické zboží o 2,4 % a za oděvy a obuv o 1,7 %. Tržby za potraviny byly vyšší v nespecializovaných prodejnách o 2,4 % a ve specializovaných prodejnách o 2,1 %.

Cenový deflátor (CZ-NACE 47) ke stejnému období předcházejícího roku (bez vlivu DPH) činil 98,6 % a byl ovlivněn zejména nižšími cenami pohonných hmot a počítačového a komunikačního zařízení. Naopak ceny vzrostly v prodejnách s oděvy a obuví, s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci a s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím.

Mezinárodní srovnání vývoje maloobchodních tržeb v zemích EU je k dispozici: ZDE

Sezónně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel (CZ-NACE 45) vzrostly reálně meziměsíčně o 3,9 % a meziročně očištěné o kalendářní vlivy se zvýšily o 17,6 %. Neočištěné tržby se zvýšily meziročně o 14,0 %, přitom za prodej motorových vozidel (včetně náhradních dílů) vzrostly o 17,1 % a za opravy o 3,5 %.

 

Zdroj: ČSÚ

Praha, 7. července 2015