OSPO rozšířil svou působnost o další řetězce i logistická centra

Odborový svaz pracovníků obchodu loni rozšířil svou působnost například o velké obchodní řetězce Marks&Spencer, H&M a UNI HOBBY, logistické centrum společnosti Amazon a rodinnou firmu Karlovarské minerální vody.

V každé z těchto velkých společností vznikla základní odborová organizace, která hájí zájmy zaměstnanců a se zaměstnavateli vyjednává výši mezd a pracovní podmínky.

„Samozřejmě nás těší, že je o vstup do našeho odborového svazu takový zájem, a to nejen mezi zaměstnanci obchodu, ale i logistiky a dalších služeb,“ říká předsedkyně OSPO Renáta Burianová.

Ve společnostech, kde jsou uzavřeny kolektivní smlouvy, rostou mzdy výrazně rychleji, a lze hovořit až o 10 procentním nárůstu.

„Ve vyjednávání budeme pokračovat i letos. Chceme zohlednit nejen očekávanou míru inflace, ale prosazovat co nejvyšší možný nárůst mezd,“ vysvětluje Renáta Burianová.

Zcela mimořádná situace loni ovšem nastala v českém obchodním řetězci Vesna, kde se i přes velmi složitá jednání nepodařilo přimět majitele společnosti ke zvýšení mezd, které dosahuje pouze takzvaně zaručené výše (pro jednotlivé profese ji stanoví nařízení vlády), a ta je na hranici chudoby. V průběhu loňského roku zkrachovala jednání před dvěma zprostředkovateli určenými ministerstvem práce a sociálních věcí. V současné době čekáme na vyjádření vedení Vesny k možnosti řešení sporu rozhodcem.

„Něco takového jsem ještě nikdy nezažila. Se všemi zaměstnavateli se nám nakonec vždycky podařilo nějak rozumně dohodnout,“ komentuje situaci předsedkyně OSPO s tím, že doufá, že v letošním roce se situace ve Vesně konečně vyřeší a zaměstnancům se zvýší mzdy na odpovídající úroveň.

 

Zdroj: Odborový svaz pracovníků obchodu

Praha, 4. ledna 2018