Německé e-shopy obsluhují své zákazníky z českých skladů

Z výsledků studie společnosti CBRE, světového lídra v sektoru komerčních realitních služeb, vyplývá, že si odvětví e-commerce získalo pozici tahouna realitního trhu a jeho význam i nadále roste.

On-line obchodníci získali v loňském roce do pronájmu více než 300 tis. m2 skladových prostor, z čehož dvě třetiny obsluhují zákazníky jiných západoevropských zemí, převážně Německa. Německé e-shopy si, v souladu s tímto novým trendem, efektivně optimalizují své provozní náklady, aniž by došlo ke snížení kvality poskytovaných služeb. V letošním roce je očekáván další růst pronájmu i investic do výstavby skladů pro německý trh.

Třetí tisíciletí přeje online nákupům. V současné hektické době stále více lidí usedá k počítači a v klidu z domova nakupuje. K dispozici je téměř cokoliv od potravin, po oblečení, elektroniku, sportovní vybavení, dětské potřeby, hračky, knihy a další. Internetové obchody zásadně mění nákupních chování spotřebitelů nejen v České republice, ale na celém světě. Masivní rozvoj e-commerce je patrný také v retailovém sektoru a internetové obchody si pronajímají historicky rekordní množství skladů a skladovacích prostor. Objem pronajatých skladů on-line prodejnami v letošním roce dle očekávání meziročně vzroste z 300 tis. m2 na 600 tis. m2.

Významný podíl na zvyšování objemu pronajatých skladů v České republice mají německé                e-shopy. Zahraničním firmám se, i přes vyšší náklady na dopravu, vyplatí provozovat svou činnost s využitím lokálních prostor i pracovníků. Zahraniční internetové obchody tak kromě příjmů z pronájmu přináší české ekonomice také nové pracovní příležitosti. Ačkoliv je zboží objednáno na německých stránkách a doručeno německou poštou, fyzicky je cílovému zákazníkovi v Německu expeduje český pracovník z českého skladu. Německé společnosti využívají konkurenční výhody lokálních výrobních faktorů již dvě desetiletí a nově si ji uvědomily také internetové prodejny.

Michal Bezděka, Head of Industrial společnosti CBRE, říká:

„Tato strategie se, s růstem objemů prodejů přes internet, stává pro stále více německých internetových firem rentabilnější a s rostoucím konkurenčním bojem i nutným krokem.

Celková plocha českých skladů aktuálně činí 5,5 mil. m2. Největším skladem zahraniční společnosti v České republice je aktuálně Amazon, který se nachází cca 120 km od německé hranice. V plzeňském regionu úspěšně funguje centrální sklad společnosti Allyouneed.com, jednoho z největších německých on-line supermarketů a v Kadani má sklad společnost Babymarkt.de. Současná poptávka německých firem se podle analytiků zaměřuje převážně na oblast Prahy, ideálně v blízkosti letiště a česko-německého pohraničí, tedy okolí Chebu, Plzně nebo Ústí nad Labem. Zájem je převážně o velké skladovací plochy nad 50 tis. m2.

Michal Bezděka, Head of Industrial společnosti CBRE, dodává:

V současné době již registrujeme poptávku německých on-line prodejců po českých skladových plochách v objemu přes 300 tis. m2. Úskalí a rizika vidím v požadavku na výstavbu převážně velkých skladů v relativně krátkém čase a v nedostatku pracovní síly.

 

Zdroj: CBRE Group

Praha, 18. března 2016