COOP rozšiřuje svoje podnikání o kavárny, o jejich zřizování rozhodují místní

Skupina COOP provozuje většinu ze svých obchodů v menších obcích. Novým trendem poslední doby je rozšiřování prodejen o kavárny. Jedním z průkopníků tohoto konceptu je v rámci sítě COOP družstvo Konzum v Ústí nad Orlicí. Aktuálně provozuje už sedm kaváren a poslední otevřelo letos na jaře v obci Písečná u Žamberku.

Podle Miloslava Hlavsy, ředitele družstva, jsou kavárny přirozeným rozšířením služeb obchodů v menších obcích. „Naše obchody jsou často jediným centrem dění v obci, vesnická prodejna dnes často supluje bankomat, lékárnu či poštu a další služby. Nyní dáváme místním také prostor, kde se setkávat,“ doplňuje Hlavsa. Kavárny COOP prodávají produkty od místních výrobců potravin a obvykle jsou doplněny i o dětské koutky. O jejich otevření nechává často COOP hlasovat místní obyvatele nebo členy družstva. Podle Hlavsy by na venkově samostatné kavárny nepřežily, jejich spojení s prodejnami však dává perfektní smysl.

Podle ředitele marketingu a rozvoje skupiny COOP, Lukáše Němčíka, také další družstva testují tento koncept a počet kaváren spojených s prodejnami roste po celé republice. Mezi regiony, kde se tomuto konceptu daří patří například jižní a střední Čechy či jižní Morava. Celkem jich v posledních letech vznikly řádově desítky a další budou přibývat. „Jsme  zakořenění v obcích, naši členové tam žijí a proto víme poměrně přesně, co obyvatele jednotlivých obcí potřebují a soubor služeb našich obchodů umíme těmto potřebám přizpůsobovat. Díky tomu je naše síť obchodů nyní stabilizovaná, doba zavírání vesnických obchodů naštěstí skončila a naopak dochází k jejich modernizaci a rozšiřování služeb,“ doplňuje Němčík.

 

Zdroj: Direction PR, s.r.o.

Praha, 22. července 2021