Majitelé Kofoly zakládají rodinnou nadaci, která má pomoci se zajištěním nástupnictví a správou firmy pro další generace

Restrukturalizací nedochází ke změně ovládání společnosti Kofola ČeskoSlovensko, změny nemají dopad ani na řízení a management společnosti, ani na obchodní strategii.

Jak nejlépe zajistit nástupnictví, zachovat kontinuitu v řízení úspěšné firmy, a zároveň udržet kontrolu na správou rodinného majetku i pro další generace? Na tyto otázky hledá odpověď nejedna rodinná firma. Zakladatelé Kofoly ČeskoSlovensko se rozhodli pro dlouhodobě osvědčený krok – vytvoření nadace ke správě rodinného majetku a zajištění generačního nástupnictví.

„Úvahami o možných způsobech zachování firmy do budoucna se s přestávkami zabýváme už od roku 2016, tedy krátce poté, co nás opustil táta. Jeho přáním bylo, aby Kofola zůstala rodinnou firmou a naše rodiny si uchovaly kontrolu nad akciemi společnosti Kofola ČeskoSlovensko,“ vysvětluje Jannis Samaras, jeden ze zakladatelů.

Ukázalo se, že v případě Kofoly založené na začátku 90. let řeckým emigrantem Kostasem Samarasem bude potřeba udělat takovou restrukturalizaci, která bude chránit integritu kontrolního balíku akcií, bude motivovat k účasti na rozvoji firmy i nastupující generaci a zároveň zajistí, že firma nebude ani v budoucnu dotčena případnými změnami vnitřních rodinných poměrů. Skupinu majoritních akcionářů – zakladatelů nadace totiž tvoří kromě Samarase i René Sommer, René Musila a Tomáš Jendřejek.

„Vedli jsme dlouhé diskuze mezi všemi zakladateli, a i na základě informací od odborných poradců jsme pečlivě zvažovali více variant restrukturalizace. Všechny cesty byly poměrně procesně náročné, ale jako nejlepší řešení se nám nakonec jevilo založení profesionálně spravované nadační struktury,“ prozrazuje Jannis Samaras.

Rodina zakladatele Kostase Samarase, která je majoritním vlastníkem společnosti Kofola ČeskoSlovensko, proto v srpnu zahájila restrukturalizaci skupinové struktury. Za tímto účelem vytvořila společnost Lykos alfa, která technicky usnadnila vklad rodinného majetku do nadace. Pro sídlo nadace si zakladatelé zvolili Lichtenštejnsko – zemi, kde je dlouhodobě velmi stabilní právní systém, který umožňuje individuální nastavení nadace zohledňující požadavky na její mezigenerační fungování.

„Tato země má dlouholetou tradici a vyspělou právní úpravu ve vztahu ke správě rodinného majetku, je součástí společného Evropského hospodářského prostoru se standardním daňovým systémem. V Lichtenštejnsku je předvídatelné a neměnné právní prostředí a s nadacemi, které spravují rodinný majetek, tu mají desítky let trvající zkušenosti. Ostatně mnoho úspěšných firem tam své nadace umísťuje, a to nás přesvědčilo,“ říká Niki Sommerová, sestra Jannise Samarase.

Nadaci zakladatelé pojmenovali FILÍA Foundation s odkazem na řecké slovo φιλια [filia], které vyjadřuje lásku a přátelství. Tato nadace umožní zakladatelům chránit integritu kontrolního balíku akcií Kofoly, čímž bude zajištěna kontinuita firmy po další generace. Kontrolní podíly zůstanou i nadále v rukách stávajících majitelů, resp. jejich nástupců. Beneficienty nadace se pak stane širší rodina.

„Kdo mě zná, tak ví, že nemám moc rád složité procesy. Než se nám podařilo naplnit tátovo přání, chtělo to čas. Jsem ale rád, že jsme tento úkol se sestrou Niki, která se chopila iniciativy a zajistila vše potřebné, konečně dotáhli,“ líčí s úlevou Jannis Samaras.

Restrukturalizací rodinné společnosti fakticky nedochází ke změnám v ovládání ani řízení společnosti Kofola ČeskoSlovensko, nemění se její obchodní strategie či daňové povinnosti. Nevznikají ani jakékoliv dopady na další akcionáře. Z pohledu ostatních rodinných firem jde o zajímavý a možná i inspirativní případ řešení nástupnictví a zachování hodnoty rodinné firmy, která je zároveň součástí tuzemského kapitálového trhu.

 

Zdroj: Kofola ČeskoSlovensko a.s.

Praha, 22. srpna 2024