Otázka nezní „jestli?“, ale „kdy?“. Jste připraveni na to, že se vaše společnost stane terčem hackerů? Kyberbezpečnost je trvalým procesem, jehož složitost a důležitost se neustále zvyšuje. Letošní ročník odborné konference CIO Agenda z produkce Blue Events, který se uskuteční 27. února v pražském O2 universum, se zaměří na aktuální novinky, zejména na to, jak bude kyberbezpečnost ovlivněna využitím AI.
Ranní programový blok otevře série přednášek, které posluchače seznámí s obecným vhledem do aktuální situace v oblasti kyberbezpečnosti. Jan Marek a Daniel Hejda, etičtí hackeři ze společnosti Cyber Rangers, popíší nejčastější kroky útočníků při snaze zašifrovat celé prostředí. Díky tomu mohou firmy zvýšit své šance na odhalení útočníků dříve, než bude pozdě. O tom, jak umělá inteligence mění tvář kyberzločinu, promluví Martin Haller, výkonný ředitel společnosti Patron IT. Aktuální hrozby v oblasti kyberkriminality, očekávaný vývoj a možnosti prevence z pohledu policie představí Ondřej Kapr, policejní rada z odboru hospodářské kriminality z Policejního prezidia ČR.
DDoS, ransomware a spol.
O podrobnější pohled na specifické typy útoků se postará hned několik dalších řečníků. Tzv. DDoS útoky se zabývá Radek Šiktanc, Security Director v O2. Podělí se o nejnovější vývoj a také o vlastní zkušenosti s řešením pro detekci tohoto druhu kyberútoků.
Moderní ransomware bude tématem příspěvku Jakuba Součka ze společnosti Eset. Ta má letitou zkušenost s vyšetřováním útoků i výzkumem v oblasti ransomware. Souček přiblíží, jak moderní útoky probíhají, kudy se útočníci do svých cílů dostávají a že zabezpečení může být jednodušší, než si myslíte.
Konkrétní řešení pro zamezení šíření ransomwaru představí Radek Nebeský, Cyber Security Consultant v RICOH Czech Republic. Tzv. RansomCare je poslední linií obrany proti kybernetickým útokům, tedy doplňkem k existujícímu bezpečnostnímu řešení organizací. Do několika sekund od zahájení nezákonného šifrování souborů spustí poplach, izoluje napadená zařízení a zakáže uživateli jeho přístup k síti nebo cloudu.
O tom, jaké hrozby a rizika se týkají moderních aplikací, cloudových a kontejnerových prostředí, bude mluvit Ivan Svoboda ze společnosti Anect a Miloslav Lujka z bezpečnostní platformy Check Point.
Problematiku sdílení a uchovávání informací a dokumentů v rámci organizací otevřou ve svém příspěvku Jan Sedláček a Jakub Kiml ze společnosti Digital Resources. Přiblíží, jak systémy jako M-Files mohou posunout kvalitu firemního zabezpečení na vyšší úroveň, a tím zkomplikovat situaci potenciálním útočníkům.
Co tě nevypne, to tě posílí
Součástí druhého dopoledního bloku budou také tři případové studie. Martin Dvořák, výkonný ředitel firmy Bizerba se podělí o noční můru v podobě kybernetického útoku, který společnost donutil vypnout všechny IT systémy na tři měsíce, a z ní vzešlé poučení. Na reálné spolupráci z pohledu dodavatele řešení a klienta budou Tereza Kulhánková, obchodní ředitelka společnosti Xeek, a Jiří Maňas, šéf technologií v P3 Logistic Parks, demonstrovat efektivitu manage security services a zejména pak služby virtuálního CISO.
Finanční ředitel firmy Beneš a Lát Jan Lát se rovněž podělí o nepříjemnou zkušenost s hackery, která se organizaci poměrně prodražila, nicméně zpětně ji hodnotí jako přínosnou. Firma díky ní odhalila svá slabá místa a stala se mnohem odolnější.
Oba programové bloky moderuje Petr Koubský, redaktor pro vědu a techniku v Deníku N. Po obědě pak následuje panelová diskuze moderovaná Michalem Horáčkem z Microsoft. S oběma etickými hackery ze Cyber Rangers, dalším zástupcem O2, Jiřím Sedlákem, a advokátem Adamem Škarkou budou diskutovat o roli umělé inteligence v kybernetické bezpečnosti a otázce, zda se může AI stát klíčovým nástrojem v boji proti kybernetickým hrozbám. V závěru se podívají na to, jak nová verze evropské směrnice, tzv. NIS2, změní pohled na bezpečnost.
Konference CIO Agenda z produkce společnosti Blue Events je odbornou platformou, která je určena nejen pro vedoucí pracovníky v oblasti IT, ale i pro další top manažery. Již osm let tato setkání ukazují nejlepší příklady toho, jak může efektivní spolupráce mezi IT týmy a dalšími odděleními podporovat úspěšný a především bezpečný chod organizací. Akce je otevřená všem, kteří chtějí prohloubit své znalosti a mít firmu silnější, flexibilnější a odolnější.
Zdroj: Blue Events
Praha, 5. února 2024