Průzkum HAYS: Návrat do kanceláří

Lidé se těší na návrat do kanceláří. Flexibilita práce na dálku, méně osobních setkání a úsporná opatření jako výsledek pandemie, podle nedávného průzkumu Hays.

  • Téměř polovina (48%) zaměstnanců tvrdí, že se těší na návrat na své pracoviště
  • 30% pracovníků se obává rizika infekce při návratu do kanceláře
  • 33% respondentů očekává, že po pandemii bude větší flexibilita co se týká práce z domova

Společnost Hays provedla celosvětový průzkum s více než 1 400 dotazovanými, aby zjistila jejich očekávání při návratu na své pracoviště po ukončení karantény, a dále jaké předpokládají změny na pracovních trzích v přímém důsledku pandemie.

Česká republika se momentálně nachází v období, kdy se společnosti a podniky navrací zpět k provozu. Platí řada nových hygienických norem, takže tento provoz nemůžeme nazvat běžným, nicméně firmy fungují a zaměstnancům bývá vesměs na dobrovolné bázi umožněno vracet se na svá pracoviště.

48 % respondentů celosvětového průzkumu uvedlo, že se na návrat do kanceláře těší,  25 % dotázaných nemělo o návrat zájem a bez preference bylo 27 % respondentů.

Sándor Bodnár, ředitel Hays pro ČR a Rumunsko průzkum komentuje: „Vzhledem k tomu, že téměř polovina dotázaných uvedla, že se těší na návrat do kanceláře, společnosti tedy musí zabezpečit maximální přípravu pracovišť s ohledem na pravidlo dodržování sociálního odstupu, aby zdraví zaměstnanců bylo vždy na prvním místě. Firmy se musí se také ujistit, že dodržují všechny předpisy a pokyny místní vlády. Je důležité si uvědomit, že pokud se někdo těší na návrat do kanceláře, nutně to neznamená, že je ochoten čelit jakýmkoli rizikům, jako jsou přeplněné prostředky veřejné dopravy a podobně.

Lidé se se těší na návrat do kanceláří z různých důvodů. Zkušenost s dlouhodobou prací z domova, či kompletní odstřižení od práce, je pro každého v dané situaci unikátní. Někteří lidé přešli na režim práce z domova snadno, jiní se potýkali s dalšími povinnostmi, kterým během tohoto období museli dostát a podobně.

Na otázku, zda mají lidé nějaké obavy ohledně návratu do kanceláře, 30 % dotázaných uvedlo, že nechce riskovat potenciální možnost infekce. 18 % respondentů říká, že se návratu do pracovního prostředí neobává a 17 % lidí vnímá jako rizikové dojíždění do práce hromadnou dopravou. 16 % dotázaných si myslí, že jsou doma produktivnější. 13 % respondentů uvedlo, že nechce narušit svou novou rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem, a 5% lidí říká, že má jiné závazky, kvůli kterým musí zůstat doma.

Na otázku, jak si lidé myslí, že se pracovní prostředí v důsledku pandemie změní, 33 % uvedlo, že očekává větší flexibilitu pro práci na dálku. 19 % respondentů předpokládá úbytek osobních setkání a schůzek, 17 % očekává ve firmách úsporná opatření a snížení rozpočtů a 11 % se domnívá, že dojde k úbytku volných pracovních míst na pracovních trzích a dalších 11 % lidí plánuje do budoucna přehodnotit své priority. Pouze 5 % respondentů žádné změny neočekává a 3 % lidí se domnívá, že jejich pracovní vytížení se sníží.

Sándor Bodnár z Hays komentuje výsledky: „Je jasné, že tato nová éra pracovního světa bude jiná, než trh, ve kterém jsme se pohybovali ještě před několika málo měsíci. Některé změny ještě nejsou zřejmé. Je to opět na vedení firem, aby se svými zaměstnanci jasně komunikovalo o změnách, které mohou očekávat a jaký na ně budou mít vliv. Již nyní je patrné, že některé společnosti přemýšlí o tom, že některé změny, ke kterým byly nuceny přistoupit, začlení do svého běžného chodu, například sdílení pracovních míst či mix práce z kanceláře a z domova.“

(Respondenti odpovídali v období 17. dubna 2020 – 11. května 2020 na www.social.hays.com)

 

Zdroj: Hays

Praha, 24. května 2020